.
.
.

فشار آمریکا و کشورهای غربی به ایران برای نجات توافق اتمی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش روزنامه آمریکایی والستریت ژورنال، آمریکا و کشورهای غربی یک ماهی است که برای متقاعد کردن ایران به پاک کردن همه تأسیسات مرکز غنی‌سازی نطنز از اورانیوم و تعهد تهران به کاهش بیش از پیش ذخایر اورانیوم غنی شده خود با نمایندگان این کشور مذاکره می‌کنند.

وال‌استریت ژورنال بر اساس اطلاعات دریافتی از منابع خود گفته که طرف‌های مذاکره کننده در گفت‌وگوهای هسته‌ای، با پیروزی «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست‌جمهوری، برای آینده توافق دچار نگرانی شده و برای رفع این نگرانی، مذاکراتی را با ایران از سر گرفته‌اند.

منابع غربی گفته‌اند که آمریکا و هم‌پیمانان غربی‌اش از ایران خواسته‌اند که میزان اورانیوم غنی‌شده خود را بیش از تعهدات مندرج در برجام، کاهش دهد تا از این طریق توافق هسته‌ای بنیانی قوی‌تر در برابر اقدامات احتمالی ترامپ داشته باشد.

مقامات غربی به وال‌استریت ژورنال گفته‌اند که مذاکره برای متقاعد کردن ایران به این کار از ماه گذشته آغاز شده و این در حقیقت برنامه‌ای بوده که اوباما برای تقویت بنای برجام، طرح‌ریزی کرده است.

منابع غربی گفته‌اند که در صورت توفیق مذاکرات و موافقت ایران با این طرح، زمان گریز یا زمان لازم برای ساختن حداقل یک بمب اتمی توسط ایران افزایش می‌یابد و این برگ برنده دیگری برای موافقان برجام در برابر ترامپ خواهد بود. یکی از محورهای این طرح آن است که میزان اورانیوم غنی‌شده موجود در کشور، از سقف برجامی 300 کیلوگرمی فعلی هم کم‌تر شود.