.
.
.

اجلاس اوپک برای کاهش تولید در میان تردیدهای ایران و عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اوپک گفتگو برای کاهش تولید نفت به میزان ۴ تا ۴.۵ درصد برای تمامی کشورهای عضو به غیر از لیبی و نیجریه قرار است هفته آینده آغاز کند. اما موفقیت این اجلاس در گرو موافقت ۲ کشور ایران و عراق است، که هنوز اطمینانی به آن نمی رود.

خبرگزاری رویترز به نقل از ۳ منبع در اوپک اعلام کرد که روز سه شنبه کارشناسان نفتی این سازمان طی نشستی تصمیم گرفتند تا پیشنهاد الجزایر برای این کاهش را به هیات های نمایندگی که قرار است هفته آینده در وین تشکیل جلسه دهند ارائه کنند.

در صورت تصویب این کاهش، تولید نفت کشورهای عضو اوپک بر اساس تولید ماه اکتبر ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش می یابد که بیش از انتظار بازار خواهد بود. این اولین کاهش تولید نفت اوپک از سال ۲۰۰۸ به این سو می باشد. کشورهای ایران، عراق و اندونزی در این نشست ۱۱ ساعته تردیدهایی را نسبت به میزان مشارکت خود ابراز داشتند.

عراق از اوپک خواسته تا این کشور را از کاهش تولید معاف کند، و ایران هم که به تازگی از تحریم ها بیرون آمده خواهان افزایش تولید نفت خود است.

واکنش بازار نفت به نشست سه شنبه اوپک محتاطانه بود و در پایان این روز قیمت نفت برنت اندکی افرایش یافت و به ۴۹.۲ دلار برای هر بشکه رسید.