فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مصر از تلاش نافرجام برای ترور سیسی حین انجام مناسک حج پرده برداشت

  منبع: دبی- العربیه فارسی

  دادستانی عالی امنیت کشور مصر 292 نفر را به اتهام مشارکت در طرح عملیات تروریستی و دست داشتن در دو ترور نافرجام علیه عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر به دادگاه نظامی فرا خواند. یکی از این دو عملیات نافرجام ترور قرار بود در حین انجام مناسک حج در مکه مکرمه انجام شود.

  مسئولان مصری می‌گویند متهمان از اعضای سازمان "ولاية سيناء" هستند که هوادار داعش است، و اینک به اتهامات مختلفی از جمله حمله به اماکن امنیتی و نظامی در سینا و همچنین برنامه‌ریزی برای ترور شخصیات‌های مهم مواجه هستند.

  مهم‌ترین نام موجود در فهرست ترور این گروه، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر است و براساس تحقیقات دادستانی، این گروه دو بار برای ترور سیسی در داخل و خارج مصر، برنامه‌ریزی کرده بودند.

  چند نفر از اعضای این گروه که در برج ساعت مکه کار می‌کردند، برنامه‌ریزی کرده بودند که سیسی را حین انجام مناسک حج عمره در آگوست 2016 ترور کنند و برای این منظور مقداری مواد منفجره به "سويس أوتيل" که گمان می‌رفت سیسی در آنجا اقامت کند، وارد کرده بودند.

  براساس برنامه‌ریزی‌ها، از آنجا که گمان می‌رفت زنان به دقت بازرسی نشوند، همسر یکی از متهمان که قرار بود با حمله انتحاری، رئیس جمهور مصر را ترور کند، لیکن عبدالفتاح سیسی در حین انجام مناسک حج عمره، در این هتل اقامت نکرد.

  عملیات دوم برای ترور سیسی را بنا بود افراد گروه جدا شده‌ای از پلیس انجام دهند. 6 افسر پلیس و یک دندانپزشک عضو این گروه بودند. براساس تحقیقات دادستانی، بنا بود این افراد کاروان حامل سیسی را هدف قرار دهند.

  در فهرست بلند اتهامات این افراد، ترور 3 قاضی در العریش در شمال سینا، هنگام انتخابات پارلمان مصر و همچنین حملاتی بر علیه پلیس و ارتش در آن استان، وجود دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران