فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تصویری..بازپسگیری چند روستای استراتژیک از داعش در شمال موصل

  پیاده کرده نیروهای «چترباز» در پشت نیروهای داعش در تلعفر

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  فرماندهی عملیات مشترک نیروهای عراقی، روز سه شنبه 22 نوامبر 2016 اعلام کرد، نیروهای این کشور در محور شمالی شهر موصل توانستند چند روستای استراتژیک را از شبه نظامیان داعش بازپس گیرند.

  همچنین نیروهای عراقی و آمریکایی روز دوشنبه در چند عملیات اقدام به پیاده کردن تعدادی از نیروی چتربازان ویژه در پشت مواضع داعش در منطقه تلعفر کردند.

  به گزارش خبرنگار العربیه در عملیات پیاده کردن نیروی چتربازان توسط آمریکایی‌ها و عراقی‌ها،7 تن از فرماندهان داعش در منطقه غرب موصل به اسارت نیروهای عراقی درآمدند.

  خبرنگار العربیه به نقل از منابع کردهای اقلیم کردستان عراق گفت، فرماندهان داعش که دستگیر شده‌اند جز پرسنل نظامی این گروه هستند که در رهبری جنگ نقش اساسی ایفا می کردند.

  طبق گفته کردها کنترل تماس های اعضای داعش باعث شده که این تعداد فرمانده به اسارت نیروهای ویژه عراقی و آمریکایی در بیایند.

  عملیات پیاده کردن چتربازان در تلعفر نشان می دهد که نیروهای ائتلاف بین المللی به کمک نیروهای عراقی نقشه ها و تاکتیک های جدیدی را برای نبرد انتخاب کردند.
  نبرد در مركز موصل

  در همین حال نیروهای عراقی به آرامی به سمت مرکز موصل که داعش در آن سنگر بندی کرده است پیشروی می کنند. مین‌های کاشته شده در مسیرهای ورودی به محله‌ها و مرکز شهر و همچنین وجود غیرنظامیان در مناطق مسکونی همه از عواملی هستند که پیشروی نیروهای عراقی را سخت می کنند.هم اکنون با همه این دشواری ها گردان 16 ویژه با حمایت یک لشکر زرهی پیاده از محور شمالی آرام آرام حلقه محاصر را بر داعش در موصل را تنگتر می کند.

  در شرق موصل نیروهای مبارزه با تروریسم با آزادسازی تعدادی از روستاها و نجات غیر نظامیان بیش از نیمی از مناطق شرقی موصل را بازپس گرفتند. این نیروها حساب شده و آرام آرام بیش از 60 منطقه را تاکنون از کنترل داعش خارج کردند.نیروهای ویژه ضدر تروریسم عراق اعلام کرده که برای پاکسازی کامل مناطق شرقی احتیاج به زمان بیشتری دارد.

  پیشروی محتاطانه به سوی فرودگاه موصل

  در محور جنوبی نیز نیروهای پلیس فدرال هنوز در حال پاکسازی مناطق اطراف «حمام العلیل» از مواد منفجره و بمب‌های کار گذاشته شده هستند تا بازگشت اهالی به این مناطق با مشکلات امنیتی مواجه نشوند . نیروهای پلیس فدرال تاکنون امنیت بیش از 80 روستا و ساختمانهای اداری و دولتی را تامین کرده‌اند. این نیروها هم اکنون به سوی فرودگاه موصل که یک منطقه استراتژیک به شمار می رود در حال پیشروی آرام هستند. با پیشروی نیروهای عراقی به سوی فرودگاه موصل عملیات شناسایی و کنترل تحرکات شبه نظامیان داعش با هدف وارد کردن ضربات نظامی موثر بوسیله موشک‌های مدرن یا بمباران مراکز تجمع آنان بوسیله جنگنده‌های ائتلاف بین المللی آسانتر می شود.


  تبلیغات

  برگزیده های کاربران