.
.
.

سخنگوی ائتلاف عربی: مهلت آتش‌بس در یمن پایان یافت و تمدید نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرلشکر احمد عسیری، سخنگوی ائتلاف عربی، روز دوشنبه21 نوامبر 2016 اعلام کرد که مهلت آتش‌بس در یمن به پایان رسید و شرایطی برای تمدید آن وجود ندارد.

وی دلیل پایان مهلت آتش‌بس را نقض مکرر این آتش‌بس توسط شبه نظامیان حوثی‌ وصالح دانست.

سرلشکر عسیری پیشتر هشدار داده بود که شبه نظامیان حوثی از آغاز اعلام آتش بس تاکنون بیش از 500 بار آتش‌بس را نقض کرده‌اند که بیش از 80% درصد از موارد نقض آتش‌بس در داخل یمن بوده است.

سرلشکر عسیری اظهار داشت:«از همان آغاز اعلام آتشبس توسط نیروهای ائتلاف عربی حوثی هم در جببهه‌های داخل یمن و هم در مرز نجران و جازان آتش بس را 113 بار نقض کردند.

آتش‌بس 48 ساعته

نیروهای ائتلاف عربی مدافع مشروعیت در یمن روز جمعه اعلام کردند که از ساعت 12 ظهر روز شنبه به مدت 48 ساعت در این کشور آتش بس برقرار خواهد شد و در صورت پایبندی شبه نظامیان به آن، آتش بس تمدید خواهد شد. یکی از شروط این آتش بس امکان رساندن کمک‌های بشر دوستانه به مناطق تحت محاصره در یمن است.

در این بیانیه نیروهای ائتلاف عربی اعلام کرده‌اند که آتش بس از ساعت 12 ظهر به وقت یمن در روز شنبه 19 نوامبر به مدت 48 ساعت آغاز می‌شود، و در صورتی که شبه نظامیان حوثی و صالح به آن وفادار بمانند و اجازه رسیدن کمک‌های بشر دوستانه را به مناطق محاصره شده به ویژه شهر تعز را بدهند این آتش بس تمدید خواهد شد.

عبدربه هادی منصور، رئیس جمهوری یمن در نامه‌ای به ملک سلمان بن عبدالعزیز، خادم حرمین شریفین، ضمن اعلام پایبندی به این آتش بس، خواستار تلاش‌های بیشتر سازمان ملل متحد و جامعه بین‌المللی برای برقراری صلح در یمن و ارسال کمک‌های بشر دوستانه به این کشور شد.