.
.
.

تصویری... نفوذ نیروهای عراقی به ساحل شرقی شهر موصل

تهدید از سوی داعش به افزایش حملات انتحاری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که نیروهای عراقی در همه جبهه‌های موصل مرکز استان نینوی در شمال عراق در حال پیشروی هستند، داعش تهدید به افزایش تعداد حملات انتحاری کرده است.

سرلشکر عبدالامیر رشید یارالله، معاون فرمانده نیروهای مشترک در عملیات آزاد سازی موصل که با رمز «نینوی‌ ما می‌آییم» در 17 اکتبر آغاز شد، روز جمعه گفت: «نیروهای نظامی عراق در همه جبهه‌ها در حال پیشروی محتاطانه به سوی مرکز شهر موصل هستند».

وی افزود: «همزمان نیروهای ضد تروریسم در ساحل شرقی در کوی التحریر و المحاربین در ساحل شرقی موصل در حال پیشروی هستند».

ارتش عراق روز جمعه در بیانیه‌ای وضعیت پیشروی نیروهای مشترک در محورهای مختلف عملیات در موصل را اعلام کرد.

طبق بیانیه ارتش عراق در محور جنوب غربی پلیس فدرال به پاکسازی ساختمان‌ها و مناطق آزاد شده می پردازد وهمزمان مین‌های کاشته شده توسط داعش بویژه مین‌های ضد نفر بر و غیره را خنثی و پاکسازی می کنند.

اما در محور شرقی نیروهای ضد تروریسم توانستند در قسمت ساحل شرقی شهر موصل پیشروی کنند و مناطق البکر، الذهبیه، الخضراء، القادسیه، التحریر والولاء را به طور کامل از وجود داعش پاکسازی کنند.

طبق این بیانیه در محور شمالی نیز گردان 16 پیاده نظام مناطق آزاد شده را به طور دقیق پاکسازی می کند.

در همین حال در محور غربی شبه نظامیان حشد الشعبی در محور غربی فرودگاه را به طور کامل پاکسازی و بسوی مناطق واقع در شمال فرودگاه در حال پیشروی هستند.

داعش تهدید به افزایش حملات انتحاری کرد

به گزارش خبرگزاری رویترز، در محله التحریر در شمال موصل منطقه‌‍‌ای که نیروهای مبارزه با تروریسم عراق در حال پیشروی هستند، اذان نماز جمعه از بلندگوهای مسجد تحت کنترل داعش، شنیده شد همزمان یک تک تیرانداز مسلح که به نظر می رسد از عوامل داعش است بر بالای مناره مسجد برای کنترل اوضاع خارج از مسجد دیده شد.

طبق این گزارش صدای انفجار مهیبی در یکی از مناطق تحت کنترل نیروهای ضد تروریسم شنیده شد به گفته منابع نظامی عراق این انفجار ناشی از حمله یک انتحاری به نیروهای مبارزه با تروریسم بود که هنگام محاصره وی در یکی از خانه ها صورت گرفت. نیروهای مبارزه با تروریسم برای تعقیب عوامل انتحاری و شناسایی اعضای داعش در مناطق مختلف از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می کنند.

یکی از فرماندهان شبه نظامیان داعش روز پنجشنبه در مصاحبه‌ای با مجله خبری اینترنتی هفتگی «النباء» وابسته به این گروه گفته است که تعداد جنگجویان که مایل به انجام عملیات انتحاری هستند بسیار افزایش یافته است .

وی افزود:« ما به برادرانمان بشارت می دهیم که تعداد برادران «استشهادی» یا شهادت طلب به لطف خدا بسیار بالاست».

این داعشی افزود:« تمایل و انگیزه نیروها برای انجام عملیات «استشهادی» انتحاری رو به افزایش است».

ارتش عراق می گوید بین 5 تا 6 هزار جنگجوی داعشی مستقر در موصل را بین 5 تا 6 هزار جنگجو تخمین کرده است.