.
.
.

مرگ 412 نفر بر اثر آلودگی هوای تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک عضو شورای شهر تهران از مرگ 412 نفر در اثر آلودگی هوای تهران طی یک ماه گذشته خبر داد.

به گزارش "عصر ایران"، به نقل از خبرگزاری صداوسیما،‌ "حبیب کاشانی" در جلسه شورا با اشاره به آلودگی هوای شهر تهران گفت: در ماه آبان 412 نفر از هموطنان ما به علت آلودگی هوا فوت شده‌اند که علت عمده آن آلودگی هواست.

کاشانی بدون آنکه نامی از "معصومه ابتکار" معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست ببرد، افزود: آنهایی که امروز در مسند محیط زیست نشسته‌اند سابقه گذشته و فعلی آنها بیش از 11 سال است آیا فرصت خوبی نداشته‌اند که به بررسی آلودگی هوا بپردازند و برنامه درستی تدوین کنند.

او با اشاره به اینکه دنیا با مسئولان ناتوان چطور برخورد می‌کند، ادامه داد: در کشوری دو قطار با هم برخورد می‌کند، وزیر کشورش به دلیل مجروحیت چند نفر استعفا می‌دهد.

این عضو شورا یادآور شد: ما راجع به جان آدم‌هایی صحبت می‌کنیم که عده‌ای از آنها در چند وقت اخیر جان باختند و علت آن نیز ناشی از ناتوانی ما بوده است.افرادی که گاها سرپرست خانواده بودند و امروز خانواده شان دچار مشکل شده است.

آنهایی که امروز در مسند محیط زیست نشسته‌اند سابقه گذشته و فعلی آنها بیش از 11 سال است آیا فرصت خوبی نداشته‌اند که به بررسی آلودگی هوا بپردازند و برنامه درستی تدوین کنند.

کاشانی افزود:‌ دولت و شهرداری اعلام کرده‌اند که مقصر نیستند پس فقط مردم مقصر هستند که دارند جان خود را از دست می‌دهند. آلودگی هوا تبدیل به توپ پینگ‌پنگ شده است و مسئولان شهرداری و دولت یکدیگر را مقصر می‌دانند.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرده که شاخص «ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون» در روز دوشنبه در تهران به سه برابر سطح ایمنی مورد نظر سازمان بهداشت جهانی رسیده است.

در ایران سالیانه ۴۵۰۰۰ نفر بر اثر آلودگی هوا می‌میرند. براساس گزارش بانک جهانی در سال ۱۳۸۲، ۸۱۵۲ تن تهرانی به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست داده‌اند به طوری که فاصله سال‌های ۸۲ تا ۸۵، نه تنها از میزان مرگ بر اثر آلودگی هوا در تهران کاسته نشده، بلکه تنها در آبان ماه سال ۸۵، آلودگی هوای تهران به اندازه نیمی از تمام سال ۸۲ قربانی داشته است. به خاطر استنشاق هوای تهران ۹۹۰۰ نفر در سال ۸۴ به دلیل دو آلاینده NOx و PM10 فوت کردند. آلاینده PM10 به تنهایی در سال ۱۳۸۸ موجب مرگ ۶۲۰۰ نفر شده است. در اثر آلودگی هوایی که در کشور ایران در سال ۱۳۸۹ به وجود آمد، حداقل ۴۰۰۰ نفر در اثر این آلودگی جان خود را از دست داده‌اند.