.
.
.

شورای امنیت ماموریت تیم تحقیقات در باره حملات شیمیایی در سوریه را تمدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه پنجشنبه 17 نوامبر 2016 با تمدید ماموریت تیم ویژه تحقیق درباره حملات شیمیایی در سوریه موافقت کرد.

شورای امنیت با اجماع همه 15 عضو بویژه روسیه همپیمان رژیم اسد با تمدید فعالیت تیم تحقیق بین المللی درباره تعیین مسئولان حملات شیمیایی در سوریه موافقت کرد.

گفتنی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد، این تیم تحقیقاتی را در ماه اگوست سال 2015 تشکیل داد تا مسئولان بکارگیری سلاح شیمیایی را شناسایی کنند.

در همین حال سامنتا پاور، نماینده ایالات متحده آمریکا در شورای امنیت گفت:«تحقیقات مشترک ابزاری است که می تواند عاملان حملات شیمیایی را شناسایی و از فرار آنها از چنگ عدالت جلوگیری کند».

از سوی دیگر نماینده روسیه گفت:«دلایل زیادی در دست است که نشان می دهد، گروههای «تروریستی» مسئول این حملات شیمیایی هستند. وی ابراز امیدواری کرد که کمیته تحقیقات نباید تحت تاثیر فشار برخی کشورها دمشق را مقصر این حملات شیمیایی بدانند».

تمدید ماموریت تیم تحقیقاتی شورای امنیت بنا به در خواست آمریکا که پیش نویس آن را آماده کرده بود، مورد حمایت 15 عضو شورای امنیت اعم از اعضای دائم و غیر دائم قرار گرفت و تصویب شد.

طبق این توافق و اجماع اعضای شورای امنیت تیم تحقیق مشترک میان سازمان ملل و سازمان منع گسترش سلاح شیمیایی این فرصت را می یابد که به تحقیقات خود ادامه دهد.

با گذشت بیش از یک سال از تحقیقات شورای امنیت، محققان به این نتیجه رسیدند که رژیم سوریه در سال 2014 و 2015 با استفاده از هلیکوپتر سه بار در شمال سوریه دست به حملات شیمیایی علیه مخالفان زده است.

این اولین باری است که رژیم اسد از سوی هیئات تحقیقات شورای امنیت، به بکارگیری سلاح شیمیایی از نوع گاز سمی «کلور» متهم می شود.

هیئت تحقیقاتی شورای امنیت همچنین گروه داعش را به استفاده از اسلحه شیمیایی متهم کرد.