.
.
.

دیده‌بان حقوق بشر: داعش 300 پلیس سابق را جنوب موصل کشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر پنجشنبه 17 نوامبر اعلام کرد که شبه‌نظامیان گروه داعش، به احتمال زیاد بیش از 300 پلیس سابق عراقی را در سه هفته گذشته اعدام کرده و جنازه‌های آن‌ها را به گوری گروهی در نزدیکی شهرک حمام العلیل در جنوب موصل انداختند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید که خبرنگارش این گور را دیده و ساکنان می‌گویند شبه‌نظامیان داعش، قربانیان را پس از شلیک گلوله به آن‌ها یا جدا کردن سرشان از تنشان، در آن دفن کردند.

ساکنان می‌گویند که به احتمال زیاد حدود 200 تن در حمام العلیل پیش از عقب‌نشینی شبه‌نظامیان داعش از آن، اعدام شدند.

سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که شبه‌نظامیان داعش، برخی از نیروهای سابق پلیس را از مجموعه‌ای حدود 2هزار نفره جدا کرده و ماه گذشته آن‌ها را مجبور به همراهی‌شان کردند. این افراد از روستاها و شهرک‌های اطراف موصل هستند.

سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر همچنین به نقل از یکی از فعالانش گزارش داده که چهار کامیون بزرگ را مشاهده کرده که حامل 100 تا 125 مرد هستند. اکثر این افراد از نیروهای سابق پلیس بودند. آن‌ها به دانشکده کشاورزی رفتند که در نزدیکی محل کشف گور دستجمعی قرار دارد.

این گزارش می‌افزاید که پس از دقایقی، صدای رگبار گلوله و فریادهای ناشی از درد به گوش رسید. در شب دوم روز 29 اکتبر گذشته نیز همین صحنه تکرار شد و افرادی که شمار آن‌ها به 130 تا 145 تن براورد می‌شوند، به همین دانشکده برده شده و اتفاق مشابه برایشان افتاد.

شاهدی دیگر از ساکنان حمام العلیل هم می‌گوید صدای رگبار گلوله را به مدت سه شب پیاپی شنید.

جو استارک معاون رئیس اجرایی بخش خاورمیانه و شمال آفریقای دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید این دلیل دیگری بر این مساله است که داعش اقدام به کشتار وحشتناک نیروهای سابق حفظ قانون در موصل و اطراف آن می‌کند.

او افزود که باید داعش را به اتهام جنایت علیه بشریت محاکمه کرد.