.
.
.

ادامه فرار خانواده‌های موصلی از خشونت داعش و انتقام حشد الشعبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ده‌ها تن از خانواده‌ها، به فرار از شهر موصل ادامه می‌دهند. آن‌ها از خشونت داعش و عملیات انتقامجویانه شبه‌نظامیان شیعه حشد الشعبی مرتبط با ایران، می‌گریزند.

در حالی که هزاران تن از پناهجویان پشت درهای پناهگاه‌ها و اردوگاه‌هایی با ظرفیت محدود ایستاده‌اند، گمانه‌زنی‌ها از احتمال فرار ده‌ها هزار تن دیگر از موصل حکایت می‌کند.

با آغاز دومین ماه از عملیات موصل که 17 اکتبر آغاز شد، به نظر می‌رسد واحدهای مختلف عراقی با پشتیبانی ایالات متحده و ائتلاف بین‌الملل، برای مستحکم کردن محاصره شهر موصل تلاش می‌کنند. برخی گزارش‌ها هم می‌گوید که شبه‌نظامیان داعش برای بنای خطوط دفاعی جدید به منظور جلوگیری از پیشروی نیروهای عراقی تلاش می‌کنند.

در همین راستا، منابع نظامی پنجنشبه 18 نوامبر از موانع میدانی موجود در مسیر نیروهای عراقی سخن گفتند. به نظر می‌رسد که تشخیص دادن دوست از دشمن در نبردی که به جنگ خیابانی فرسایشی تبدیل شده برای نیروهای عراقی دشوار است.

انفجار خودروهای بمب‌‌گذاری شده در مناطق مسکونی

در شرق موصل، شبه‌نظامیان داعش اقدام به منفجر کردن خودروهای بمب‌گذاری شده در مناطق مسکونی و میان منازل غیرنظامیان کردند. به گفته خبرنگار العربیه به نقل از منابع نظامی، شماری از غیرنظامیان از جمله تعدادی زن، در انفجار خودروهای بمب‌گذاری شده‌ای که داعش میان منازل غیرنظامیان در محله التحریر در شرق موصل کار گذاشته بود، کشته و زخمی شدند.

این منابع افزودند که نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم عراق، در انتقال زخمی‌ها به مراکز درمانی نزدیک محله، مشارکت کردند. همچنین نیروهای عراقی در اطراف محله التحریر، شبه‌نظامیان داعش را که در حال فرار بودند، دنبال کردند.

جنگ خیابانی در موصل
جنگ خیابانی در موصل

79 هزار پناهجوی موصلی

اما در پرونده پناهجویان، جمعیت هلال احمر عراق پنجشنبه اعلام کرد که شمار پناهجویان فراری از موصل از زمان آغاز عملیات آزادسازی این شهر از تصرف داعش، به بیش از 79 هزار تن رسید.

جمعیت هلال احمر عراق افزود که حدود 1500 غیرنظامی که اکثر آن‌ها از زنان و کودکان هستند، پنجشنبه به اردوگاه الخازر انتقال داده شدند. این گزارش افزود که پناهجویان به اردوگاه‌های «حسن الشام» و «الخازر» در استان اربیل، «زیلکان» در استان دهوک و «الجدعه» در منطقه القیاره واقع در استان نینوا پناه بردند.