.
.
.

یمن..نیروهای ائتلاف عربی دو قایق حامل اسلحه از ایران برای شبه‌نظامیان را توقیف کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هلی‌کوپترها و قایق‌های گشتی نیروهای ائتلاف عربی ۲ قایق را در مقابل بندر الصلیف در شمال استان الحدیده در دریای سرخ ردیابی و وادار به توقف کردند. این نیروها پس از بازرسی این ۲ قایق مقادیر زیادی اسلحه و تجهیزات مدرن مخابراتی را کشف و ضبط کردند.

لازم به ذکر است که این عملیات دو روز بعد از آن صورت می‌گیرد که جنگنده‌های ائتلاف در نزدیکی الصلیف ۲ قایق دیگر را که برای شبه‌نظامیان اسلحه قاچاق می‌کرد منهدم کردند.

بنا به گزارش منابع رسانه‌ای وابسته به نیروهای مردمی استان الحدیده، خدمه ۲ قایق توقیف شده به این نیروها گفتند که از بندری در آب‌های ساحلی ایران برای شبه نظامیان حوثی اسلحه و مهمات قاچاق می کردند.

پیشتر عملیات ردیابی و تحقیق مشخص کرده بود که شبه‌نظامیان حوثی و کشور پشتیبان آنها ایران از دو جزیره زقر و حنیش به عنوان پایگاهی برای قاچاق اسلحه استفاده می‌کنند.

بعد از آنکه نیروهای ائتلاف در سال جاری این ۲ جزیره را از کنترل حوثی‌ها خارج کردند، شبه‌نظامیان از جزیره کمران در نزدیکی بندر الحدیده برای این منظور استفاده می‌کنند.

کشتی‌های ایرانی اسلحه قاچاق را یا در این جزایر تخلیه می‌کنند، و یا آن را به قایق‌های کودتاچیان منتقل کرده تا در سواحل غربی یمن تخلیه شود.

به گزارش منابع غربی مقادیر زیادی اسلحه قاچاق در مناطق زیر تخلیه شده است:

•منطقه ذباب در ۳۰ کیلومتری شمال باب المندب،


•بندر المخاء در ۶۰ کیلومتری شمال باب المندب در غرب استان تعز،


•در طول ساحل استان الحدیده مانند بندر الخوخه که در ۹۰ کیلومتری باب المندب است،


•و در بندر الحدیده.


اخیرا شبه‌نظامیان از بندر الصلیف برای قاچاق اسلحه استفاده می‌کنند که در ۷۰ کیلومتری شمال بندر الحدیده واقع است.

سلاح‌های قاچاق شده عبارتند از موشک‌های حرارتی، مهمات و قطعات یدکی.

کشتی‌های ایرانی موشک‌های بزرگتر را در وسط دریا و در خلیج عدن به قایق‌های متوسط منتقل می‌کنند تا در بنادر غربی یمن تخلیه شود.