.
.
.

شبه‌نظامیان شیعه در آستانه بازپس گیری پایگاه هوایی شهر ترکمن‌نشین تلعفر از داعش هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه شبه‌نظامی گردان‌های حزب‌الله که از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی و عضو ائتلاف موسوم به حشد الشعبی است، می‌گوید که نیروهایش در آستانه خارج کردن پایگاه هوایی تلعفر واقع در غرب موصل، از تصرف گروه داعش است.

تلعفر آخرین شهر بزرگ در غرب موصل است که همچنان در تصرف گروه داعش قرار دارد. بر اساس آخرین سرشماری سال 2010 عراق جمعیت این شهر بیش از 280 هزار نفر است. اکثریت ساکنان این شهر را ترکمن‌ها تشکیل می‌هند.

جعفر الحسینی سخنگوی گردان‌های حزب‌الله که از سوی رژیم ایران حمایت می‌شود، به خبرگزاری رویترز گفت برخی از شبه‌نظامیان داعش از پایگاه هوایی عقب‌نشینی کرده و به شهرک تلعفر فرار کردند.

گردان‌های حزب‌الله، بخشی اصلی از ائتلاف شبه‌نظامیان شیعه عراقی است. این ائتلاف به عملیاتی که ماه اکتبر با پشتیبانی آمریکا برای آزاد سازی موصل از تصرف داعش آغاز شد، پیوسته است. این در حالی است که سازمان‌های حقوق بشری و شمار زیادی از سیاستمداران، به شدت نسبت به نقض حقوق ساکنان شهر توسط شبه‌نظامیان حشد الشعبی با انجام اقدام‌های فرقه‌گرایانه، ابراز نگرانی کرده‌اند.

در عملیات گذشته‌ای که شبه‌نظامیان حشد الشعبی شرکت کردند، گزارش‌های متعددی از نقض حقوق بشر توسط آن‌ها از راه ربودن، شکنجه و اعدام‌های بدون محاکمه غیر نظامیان و مظنونان به عضویت در داعش، منتشر شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم