.
.
.

بارزانی: کُردها از مناطقی که از تصرف داعش خارج کردند بیرون نخواهند رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق چهارشنبه ۱۶ نوامبر گفت که نیروهای پیشمرگه کُرد از مناطقی که در باز پس‌گیری آن‌ از تصرف گروه داعش مشارکت داشتند، خارج نخواهند شد.

این سخنان را شبکه تلویزیونی روداوو نزدیک به دولت اقلیم کردستان عراق نقل کرده است.

نیروهای پیشمرگه در جنگ علیه داعش مشارکت می‌کنند و از نیروهای عراقی که با این گروه می‌جنگند پشتیبیانی می‌کنند.

سخنان بارزانی نشان از آن دارد که کُردهای عراقی، در پی توسعه اقلیم خودمختارشان در شمال عراق هستند تا شامل روستاها و شهرک‌هایی بشود که آن را از تصرف گروه داعش خارج کردند.

سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر یکشنبه ۱۳ نوامبر در گزارشی اعلام کرده بود که نیروهای امنیتی کُرد عراقی بدون هیچ سندی قانونی، منازل و روستاهایی عربی در شمال عراق را در دو سال گذشته ویران کردند و این می‌تواند یک جنایت جنگی باشد.

این مناطق از نظر قانونی، تحت حاکمیت دولت بغداد قرار دارند. اما پس از تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق توسط گروه داعش، این مناطق به کنترل دولت اقلیم کردستان عراق در آمده است. بخشی از این مناطق را نیروهای پیشمرگه کُرد از تصرف داعش خارج کردند.

دولت اقلیم کردستان وجود هرگونه سیاست ویران کردن منازل عرب‌ها را رد کرده و می‌گوید نیروهای پیشمرگه به دلایل امنیتی همچون پاکسازی منازل بمب‌گذاری شده اقدام به انهدام برخی خانه‌ها کردند.

در تحقیقی که خبرگزاری رویترز ماه گذشته انجام داده، آمده بود که کُردها از جنگ جاری با داعش برای تسویه حساب‌های قدیمی خود و همچنین توسعه مناطق تحت تصرف خود استفاده می‌کنند.

تا کنون برخی از مسئولان کرد از نیت خود برای انضمام مناطقی سخن گفته‌اند که از تصرف داعش خارج کرده‌اند. آن‌ها همچنین می‌گویند که مانع از بازگشت ساکنان عرب به این مناطق می‌شوند.