فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کری: طرف‌های جنگ یمن با آتش‌بس موافقت کردند.. دولت: ما بی اطلاعیم

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  جان کری وزیر امور خارجه آمریکا سه شنبه ۱۵ نوامبر اعلام کرد که ائتلاف عربی و حوثی‌ها، بر سر آغاز آتش‌بس در یمن از روز پنجشنبه ۱۷ نوامبر به توافق رسیدند.

  به گزارش العربیه، کری در پایان سفر به امارات متحده عربی به خبرنگاران گفت که دو طرف بر سر فعالیت برای تشکیل دولت وحدت ملی تا پایان سال کنونی میلادی، توافق کردند.

  از سویی عبدالملک المخلافی وزیر امور خارجه دولت قانونی یمن گفت که این توافق ربطی به دولت ندارد. او افزود که توافق کری با حوثی‌ها بدون اطلاعات دولت قانونی بوده و تلاش‌ها برای صلح را به شکست می‌کشاند.

  المخلافی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت:‌ «دولت یمن از آن‌چه جان کری گفت اطلاع ندارد این سخنان به دولت بی رطب است. این سخنان نشان دهنده تمایل برای به شکست کشاندن تلاش‌ها برای صلح از راه تلاش برای توافق با حوثی‌ها به دور از دولت است».

  المخلافی در مصاحبه با العربیه هم گفت: «نمی‌دانیم چه کسی با وزیر امور خارجه آمریکا توافق کرد... ما باید طرفی در هر توافق باشیم نه این‌که به ابلاغ ما بسنده شود».

  المخلافی تاکید کرد: «توافقی که کری به آن دست یافت، نه از دور نه از نزدیک به ما ارتباطی ندارد». او ادامه داد: «دولت آمریکا نمی‌تواند نه به ما نه به دیگران تضمینی ارائه دهد».

  او افزود: «سخنان کری شک و تردیدهایی درباره نیت‌هایش در خصوص یمن به وجود می‌آورد».

  کری روز سه‌شنبه در جریان سفر به ابوظبی گفته بود که دو طرف جنگ در یمن، با متوقف کردن اقدام‌های جنگی از روز ۱۸ نوامبر موافقت کرده و قصد دارند برای تشکیل دولت وحدت ملی فعالیت کنند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران