.
.
.

دیده‌بان حقوق بشر: ویران کردن روستاهای عربی توسط کُردهای عراق در حد جنایت جنگی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر یکشنبه ۱۳ نوامبر در گزارشی اعلام کرد که نیروهای امنیتی کُرد عراقی بدون هیچ سندی قانونی، منازل و روستاهایی عربی در شمال عراق را در دو سال گذشته ویران کردند و این می‌تواند یک جنایت جنگی باشد.

نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان عراق بخشی از ائتلاف ۱۰۰ هزار جنگجویی را تشکیل می‌دهند که در عملیات آزاد سازی موصل از تصرف گروه داعش حضور دارند. البته تنها بخش کوچکی از عملیات به نیروهای کُرد سپره شده است. ایالات متحده آمریکا به وسیله جنگنده‌های خود و همچنین حضور مستشاران نظامی، از این نیروها پشتیبانی می‌کند.

در تحقیقی که خبرگزاری رویترز ماه گذشته انجام داده، آمده بود که کُردها از جنگ جاری با داعش برای تسویه حساب‌های قدیمی خود و همچنین توسعه مناطق تحت تصرف خود استفاده می‌کنند.

اکنون سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی، به تعرض‌هایی اشاره می‌کند که ۲۱ روستای مورد مناقشه از سپتامبر ۲۰۱۴ تا مه ۲۰۱۶ در معرض آن قرار گرفتند. این روستاها در استان‌های کرکوک و نینوا واقع هستند.

در این گزارش آمده است که «به نظر می‌رسد جنگجویان کُرد عملیات ویران کردن غیر قانونی مناطق مسکونی را به صورت غیر قانونی انجام داده‌اند».

این مناطق از نظر قانونی، تحت حاکمیت دولت بغداد قرار دارند. اما پس از تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق توسط گروه داعش، این مناطق به کنترل دولت اقلیم کردستان عراق در آمده است. بخشی از این مناطق را نیروهای پیشمرگه کُرد از تصرف داعش خارج کردند.

دولت اقلیم کردستان وجود هرگونه سیاست ویران کردن منازل عرب‌ها را رد کرده و می‌گوید نیروهای پیشمرگه به دلایل امنیتی همچون پاکسازی منازل بمب‌گذاری شده اقدام به انهدام برخی خانه‌ها کردند.

گزارش دیده‌بان حقوق بشر به ۱۲ سفر میدانی و مصاحبه با بیش از ۱۲۰ شاهد عینی و مسئول تکیه دارد. تحلیل عکس‌های ماهواره‌ای هم نشان از آن دارد که عملیات انهدام، مدت‌های طولانی پس از پایان هرگونه ضرورت نظامی صورت گرفته و املاک ساکنان عرب را هدف قرار داده است.

جو استارک معاون مدیر خاورمیانه دیده‌بان بین‌المللی حقوق بشر در این باره گفته است: «در روستاهای کرکوک و نینوا، نیروهای وابسته به دولت اقلیم کردستان، منازل عرب‌ها را بدون هیچ برنامه نظامی قانونی ویران کردند و منازل کُردها دست نخورده باقی مانده است».

تصاویر ماهواره‌ای نشان از ویرانی ۶۲ روستای دیگر پس از کنترل آن‌ها توسط نیروهای امنیتی کُرد دارد. اما دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید نبود روایت‌های شاهدان عینی اظهار نظر درباره این روستاها را دشوار می‌کند.

تا کنون برخی از مسئولان کرد از نیت خود برای انضمام مناطقی سخن گفته‌اند که از تصرف داعش خارج کرده‌اند. آن‌ها همچنین می‌گویند که مانع از بازگشت ساکنان عرب به این مناطق می‌شوند.