.
.
.

ادامه درگیری‌ها‌ شدید میان نیروهای عراقی و داعش در شرق موصل

نگرانی و ترس از احتمال بکارگیری اسلحه شیمایی توسط داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با گذشت بیش از سه هفته از آغاز عملیات آزادسازی موصل از دست داعش، نیروهای عراقی از محورهای مختلف حومه شهر همچنان به پیشروی به سوی مرکز موصل ادامه می دهند.

روز شنبه نیروهای مشترک ارتش و پلیس ضدتروریسم عراق توانستند که از جبهه شرقی تا مسافتی وارد محله‌های از شهر موصل شوند.

نیروهای عراقی پس از درگیری شدید و قتل دهها تن از نیروهای داعشی توانستند کوی «السلام» را از چنگ شبه نظامیان داعش داعش آزاد کنند.

در این عملیات نیروهای عراقی همچنین چندین کامیون و خودرو بمبگذاری شده را منهدم یا خنثی کردند.

در همین حال فرمانده نیروهای مبارزه با تروریسم در عراق اعلام کرد که نیروهای این نهاد هم اکنون در فاصله 3 کیلومتری با ساحل شرقی رودخانه دجله قرار گرفته‌اند. این منطقه شهر موصل را به دو قسمت جدا از هم تبدیل کرده است.

گزارشگر العربیه در گزارشی از اطراف موصل گفت:«هسته اطلاع رسانی جنگ، اعلام کرده که طی 24 ساعت گذشته اطلاعیه هایی را بر فراز شهر موصل منتشر کرده است. در این اطلاعیه از مردم موصل خواسته شده که علیه این گروه تروریستی که اکنون در برابر ضربات سنگین ارتش عراق نفس های آخر را می کشد، قیام کنند. این اطلاعیه‌ها همچنین شهروندان عراقی در شهر موصل را از پیروزهای ارتش این کشور برای آزاد سازی شهر و کمک به اهالی موصل آگاه می کند».

در همین حال سرلشکر معن السعدی فرمانده نیروهای مبارزه با تروریسم گفته است که مناطق اوربجیه و قادسیه دوم در شرق موصل، توسط نیروهای این نهاد ضد تروریستی از دست داعش آزاد شد.

سرلشکر السعدی گفت که داعش در این مناطق علاوه بر تحمل ضربات سنگین از نیروهای عراقی، چندین بار توسط نیروهای ائتلاف بین المللی مورد حمله قرار گرفت و دهها تن از نیروهایش کشته شدند. علاوه بر این جنگنده‌های ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا چند سکوی موشک انداز و تعدادی مقادیری اسلحه سنگین متعلق به داعش را بمباران و منهدم کرده‌اند.

احتمال استفاده داعش از اسلحه شیمیایی

همزمان با پیشروی نیروهای عراقی و اعلام آمادگی این نیروها برای حمله به جنوب شهر به هدف آزادسازی آن از چنگ داعش، هشدارها نسبت به احتمال متوسل شدن این گروه تروریستی به روش جنایتکارانه از جمله بکارگیری اسلحه شیمایی بیشتر شده است بویژه پس از اینکه مشاهد شده که برخی از ساکنان جنوب موصل در معرض اصابت سلاح های شیمیایی توسط داعش قرار گرفته‌اند.

سازمان حقوق بشر در گزارشی نوشته است که ساکنان مناطق جنوبی موصل می گویند داعش حداقل سه بار با اسلحه شیمیایی به نیروهای عراقی حمله کرده است. این حملات تاثیرات منفی خود را بر پوست تعدادی از اهالی منطقه باقی گذاشته است.