فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کردستان عراق خواستار عدم مشارکت «حشد الشعبی» در نبرد موصل شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  رئیس شورای امنیت اقلیم کردستان عراق از همه نیروها و گروه‌های مسلح غیر رسمی بویژه «حشدالشعبی» درخواست کرد از شرکت در عملیات نظامی آزادسازی موصل پرهیز کنند.

  «مسرور بارزانی» رئیس شورای امنیت اقلیم کردستان عراق در دیدار با ژنرال «استفان تاونسند» فرمانده جدید نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق، بر ضرورت عدم مشارکت نیروهایی که به طور رسمی عضو گروه‌های مسلح شرکت کننده در عملیات موصل نیستند، تأکید کرد.

  بارزانی در این دیدار تصریح کرد: «گروه‌های مسلحی که خارج از چارچوب نهادهای قانونی فعالیت می‌کنند نباید هیچ نقشی در عملیات آزادسازی موصل و بعد از آن داشته باشند».

  در بیانیه‌ای دفتر رئیس شورای امنیت اقلیم کردستان عراق آمده است، دو طرف در این دیدار آخرین تحولات مبارزه با داعش و پیشرفت چشمگیر نیروهای پیشمرگه و ارتش عراق در آزادسازی موصل را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

  سخنان مسرور بارزانی اشاره‌ای غیر مستقیم به نیروهای «حشد الشعبی» مورد حمایت ایران است که گرایش‌هایی فرقه گرایانه و روحیه‌ای انتقامجویانه نسبت به همه اهل سنت عراق دارند.

  گفته می‌شود نیروهای «حشدالشعبی» در مناطق سنی نشین دست به جنایت‌هایی متعددی شبیه و در مواردی بدتر از آنچه داعش انجام داده است، دست زده‌اند.

  پیشتر شبه نظامیان «حشد الشعبی» مورد حمایت ایران از سوی دیدبان حقوق بشر سازمان ملل به ارتکاب جنایات ضد بشری در مناطق فلوجه و تکریت متهم شده‌اند.

  تبلیغات