.
.
.

عفو بین‌الملل نیروهای عراقی را به شکنجه و قتل غیرنظامیان در جنوب موصل متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان عفو بین الملل میروهای عراقی را به شکنجه و کشتن شماری غیر نظامی در جنوب موصل متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان عفو بین الملل اعلام کرد ماه گذشته «جنازه دستکم 6 تن» در دو منطقه الشوره و القیاره پیدا شد که نیروهای امنیتی عراقی آن ها را به ارتباط احتمالی با گروه داعش متهم کرده اند.

لین معلوف معاون مدیر پژوهش های دفتر سازمان عفو بین الملل در بیروت گفت: «مردانی با لباس پلس فدرال چند قتل غیر قانونی انجام داده اند. آن ها تعدادی مرد را در روستاهای جنوب موصل دستگیر کرده و خونسرد آن ها را کشتند».

حیدر العبادی نخست وزیر عراق، گزارش سازمان عفو بین الملل را رد کرد و گفت این ساکنان محلی و نه نیروهای دولتی بودند که اعضای گروه داعش را کشتند.

او افزود که گروه های حقوق بشری با گزارش هایشان، باعث ایجاد رعب و وحشت میان مردم می شوند و مسئول فرار غیرنظامیانی خواهند بود که در نتیجه این گزارش ها احتمالا مناطق خود را ترک کنند.

العبادی گفت: «برخی ساکنان محلی داعشی ها را کشتند. ما این سازمان –عفو بین الملل- را مسئول کامل هرگونه فرار مردم می دانیم زیرا چنین گزارش هایی شهروندان را می ترساند. همچنین آن ها مسئول قرار دادن جان شهروندان در معرض خطر هستند».

دیده بان بین المللی حقوق بشر اعلام کرده بود که دستکم 37 مرد به ظن ارتباط با گروه داعش در ایست های بازرسی نیورهای عراقی و کردی، روستاها و مراکز بازرسی اردوگاه های پناهجویان دستگیر شده تند.

در گزارش دیده بان بین المللی حقوق بشر آمد که خانواده های این افراد، از محل بازداشتشان خبر ندارند.

این سازمان هشدار داده که این گونه اقدامات، خطر «وقوع شمار بیشتری از تعرض ها» از جمله شکنجه را به وجود می آورد.

این گزارش ها در حالی مخابره می شود که عملیات آزاد سازی موصل از تصرف گروه داعش، وارد هفته چهارم خود شده است. ائتلافی متشکل از 100 هزار تن نیروی ارتش، پلیس، پیشمرگه کرد، داوطلبان عشایر سنی و شبه نظامیان شیعه، با پشتیبانی ایالات متحده آمریکا در این عملیات حضور دارد.