.
.
.

ترکیه نسبت به هر گونه تغییر دموگرافیک در رقه به شدت ‌هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با آغاز حمله نیروهای «سوریه دمکرات» برای بازپس گیری شهر استراتژیک «رقه» از گروه دولت اسلامی یا داعش، آنکارا نسبت به احتمال تغییر بافت جمعیتی این شهر به زیان عرب‌های سنی به آمریکا هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نومان کورتولموش، معاون نخست وزیر ترکیه بعد از ظهر روز دوشنبه 7 نوامبر به گفت شهر‌هایی مانند رقه و حلب در سوریه و یا موصل در عراق، به کسانی تعلق دارد که قبل از آغاز جنگ در این شهرها زندگی می کردند وهرگونه تلاش برای « تغییر ترکیب جمعیت در این شهرها به هیچ صورت باعث تامین صلح نخواهد شد.»

این موضع ترکیه نگرانی این کشور از نفوذ گروههای مسلح کرد را نشان می دهد که آنها را تروریست تلقی می کند.

این در حالی است که مقامات آمریکایی اعلام کردند که آنها در باره آزادسازی رقه با ترکیه هماهنگی کامل دارد.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، اکثریت ساکنان سه شهر یاد شده را عرب‌های سنی تشکیل می‌دهند و به نظر میرسد که ترکیه نگران است مبادا نیروهای کرد با تصرف شهر رقه کنترل این شهر را در اختیار بگیرند.

ائتلاف نیروهای «سوریه دمکرات»، که متشکل از نیروهای کرد، عرب و ترکمن های سوریه است و از جانب آمریکا حمایت می شود، روز یکشنبه همزمان با آغاز عملیات نظامی برای پس گیری رقه اعلام کرد که با موافقت واشنگتن، ترکیه هیچ سهمی در این عملیات ندارد.

پس از اعلام آغاز عملیات از سوی کردهای سوریه، بریت مک گورک، نماینده ویژه آمریکا در ائتلاف بین المللی علیه داعش در عمان، پایتخت اردن، گفت که آمریکا تماس های نزدیکی با ترکیه، متحد این کشور دارد.

او در ادامه به سفر روز گذشته ژنرال ژوزف دانفورد، رئیس ستاد ارتش آمریکا به آنکارا اشاره کرد و گفت که آمریکا میخواهد اطمینان یابد که عملیات نظامی در رقه با هماهنگی همه طرف های ذیدخل انجام می شود.

نماینده ویژه آمریکا در ائتلاف بین المللی علیه داعش با این حال اذعان کرد که « وضعیت در سوریه پیچیده است» و اهداف و جوانب مختلفی وجود دارد اما آمریکا تلاش دارد مبارزه علیه داعش، هدف مشترک همه باشد.