.
.
.

نیروهای عراقی محله‌های بیشتری در شرق موصل را به کنترل خود درآوردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان مبارزه با تروریسم عراق اعلام کرد که نیروهای این سازمان، تا کنون شش محله در شرق موصل را از شبه‌نظامیان گروه داعش باز پس گرفته‌ است.

بدین ترتیب مساحت‌های تحت کنترل نیروهای عراقی در مرکز اصلی داعش در عراق، بزرگتر شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از افسران سازمان مبارزه با تروریسم عراق گفته است که نیروهایش، حمله گسترده‌ای به مواضع شبه نظامیان داعش انجام داده‌اند و آن‌ها اکنون در آخرین پایگاه‌هاشان در عراق، تقریبا محاصره شده‌اند.

سازمان مبارزه با تروریسم عراق هم در بیانیه‌ای اعلام کرد: «واحدهای سازمان مبارزه با تروریسم، محله‌های الملایین، السماح، الخضراء، کرکوکلی، القدس و الکرامه، واقع در ساحل شرقی شهر موصل را به کنترل خود در آوردند و پس از تحمیل تلفات سنگین به دشمن، پرچم عراق را بر فراز ساختمان‌ها برافراشتند».

طالب شغاتی رئیس سازمان مبارزه با تروریسم عراق در این باره گفت: «این اتفاق بزرگی است. بخش‌های وسیعی از ساحل شرقی رود دجله آزاد شده است».

اشاره او به نیمی از موصل است که در ساحل شرقی رود دجله قرار دارد.

اما یکی از ساکنان موصل تلفنی به خبرگزاری رویترز گفت که درگیری‌ها همچنان ادامه دارد.

او افزود: «جنگ خیابانی واقعی در جریان است. از دو روز پیش کودکانم نتوانستند بخوابند... گلوله‌ها و خمپاره‌ها از همه جا می‌آید».

در محله الانتصار که همچنان شاهد درگیری‌های سنگین میان ارتش و شبه‌نظامیان داعش است، صدای گلوله و انفجارهای گسترده شنیده می‌شود. دود سیاه از منطقه به هوا بر می‌خیزد و آثار درگیری بر روی ساختمان‌ها دیده می‌شود.

مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی همچنان بخش کوچکی از شهر موصل است. این شهر بسیار بزرگی است و ده‌ها شهرک صنعنتی و مسکونی در آن قرار دارد. پیش از حمله داعش، حدود دو میلیون تن ساکن این شهر بودند.

عملیات موصل بزرگترین عملیات در عراق از زمان حمله آمریکا به این کشور در سال ۲۰۰۳ است. انتظار می‌رود که این عملیات، سرنوشت خلافت خودخانده ابوبکر البغدادی رهبر داعش را تعیین کند.

نیروهای عراقی تا کنون موفق شده‌اند یک کیلومتر و نیم وارد شهر موصل بشوند. اما محله‌های باز پس گرفته شده، از تراکم ساختماتی کمتری نسبت به دیگر مناطق برخوردا است. در بخش غربی شهر موصل، تراکم ساختمانی و جمعیتی بسیار بزرگ است.

ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا از نیروهای عراقی در عملیات موصل، پشتیبانی هوایی می‌کند.