.
.
.

موصل..بازپسگیری «حمام العلیل»؛ نیروهای عراقی وارد شهر می شوند

داعش 1600 غیرنظامی را به گروگان می گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع نظامی عراق از پیشروی گسترده و سریع نیروهای این کشور در اطراف موصل، خبر دادند.

طبق گزارش تلویزیون العربیه، برغم هجوم ضد حمله داعش اما نیروهای عراقی در ادامه پیشروی وارد شهر «حمام العلیل»، آخرین شهر تحت سیطره داعش در جنوب موصل شدند.

این در حالی است که نیروهای مبارزه با تروریسم توانستند روز گذشته 6 محله در ساحل چپ موصل را از دست داعش آزاد کنند.

ثامر الحسینی، فرمانده پلیس فدرال عراق با اعلام بازپسگیری شهر حمام العلیل، گفت که نیروهایش وارد ابتدا وارد محله «الصالحیه» شده و سپس وارد شهر حمام العلیل شده و این شهر را از چند محور مورد محاصره قرار داده‌اند.

در همین حال سرلشکر معن السعدی فرمانده نیروهای ویژه مبارزه با تروریسم گفت نیروهایش مناطق حی السماح، شق الخضرا، کرکولی،وحی الذهب والملایین را از کنترل داعش خارج کرده و اکنون در حال پاکسازی این مناطق هستند.

پیشتر نیروهای مبارزه با تروریسم اعلام کردند که روستاهای الصلاحیه، جهینه، جهونی و منطقه التلال در جنوب حمام العلیل را در دست گرفتند.

طبق این گزارش شبه نظامیان داعش که تاب مقاومت در برابر ضربات سنگین ائتلاف بین المللی و نیروهای عراقی را نیاورده اند در عملی اقدامی جنایتکارانه هزاران تن از ساکنان روستاها و شهرهای موصل به عنوان سپر انسانی استفاده به گروگاه گرفته‌اند.

سازمان ملل متحد به نقل از منابه خود اعلام کرده که داعشی‌ها دستکم 1600 غیرنظامی را از شهر «حمام العلیل» ربوده و به تلعفر در غرب موصل منتقل کردند.
طبق گزارش سازمان ملل داعش همچنین 150 خانواده دیگر را نیز از تلعفر به داخل شهر موصل کشاندند.

به گفته سازمان ملل، داعش به ساکنان حمام العلیل ابلاغ کرده که باید کودکانشان را به ویژه آن‌هایی که سن‌شان از 9 سال بیشتر است برای جنگیدن در کنار شبه نظامیان این گروه تحویل دهند.

از سوی دیگر، یک منبع محلی در استان نینوا اعلام کرد که جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش خودرویی را مورد هدف قرار دادند که در حال انتقال سعد الراشدی، یکی از سرکرده‌های داعش در ساحل چپ موصل بود.

به گفته منابع، این حمله به کشته شدن این سرکرده منجر شد.

در همین حال سرلشکر عبدالأمير يارالله، فرمانده عملیات نینوا گفت نیروهای ضد تروریسم توانستند محله‌های الملایین، السماح، الخضراء، گوگجلی، القدس و الکرامه را در ساحل چپ رود دجله در شرق موصل آزاد کرده و پرچم عراق را در آنجا به اهتزاز درآورند.

نیروهای عراقی تاکنون توانسته‌اند یک کیلومتر و نیم در داخل موصل پیشروی کنند و مناطقی که از دست داعش آزاد شده از بقیه مناطق ناامن‌تر است به ویژه مناطقی که در ساحل راست رود دجله است که داعش در آنجا مستقر شده است.