.
.
.

تاکید مجدد هادی بر ضرورت عدم مشروعیت بخشيدن به کودتگران حوثی

احتمال شکست طرح «نقشه راه» سازمان ملل متحد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با گذشت نزدیک به یک سال از تلاش‌های بی وقفه اسماعیل ولد الشیخ احمد برای یافتن راه حلی جهت پایان دادن به بحران یمن اما به دلیل کارشکینی حوثی‌ها و عدم پایبندی آنها به قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت،هنوز درهای صلح در مقابل فرستاده سازمان ملل متحد به یمن همچنان قفل است.

پس از شکست چندین دوره از مذاکرات از سوی حوثی که آخرین این مذاکرات در کویت و عمان بود اکنون اسماعیل ولد الشیخ احمد، طرحی را به عنوان نقشه راه از سوی سازمان ملل متحد ارائه داده است البته این بار برخلاف دفعات گذشته که همیشه تلاش های صلح از سوی حوثی ها رد می شد نقشه راه سازمان ملل از سوی حکومت هادی منصور رد شد. دولت پس از بررسی طرح مذبور اعلام کرد که این طرح به کودتای غیرقانونی حوثی‌ها مشروعیت می بخشد. علاوه بر آن قطعنامه شورای امنیت و سازمان ملل را بی محتوی و بدون تاثیر جلوه می دهد.

فرستاده ویژه سازمان ملل در پرونده یمن که تلاش می‌کند گفت‌وگوهای صلح یمن را از شکست احتمالی نجات دهد، روز جمعه برای گفتگو با حوثی‌ها و صالح وارد صنعا شد.

در سایه تشدید درگیری‌ها و افزایش قربانیان غیرنظامی، سازمان ملل تلاش می‌کند گفت‌وگوهای صلح یمن را بار دیگر از سرگرفته شود بر همین اساس ولد شیخ به ابتدا به ریاض سفر کرده و با عبدربه منصور هادی رئیس جمهور قانونی یمن دیدار و گفت‌وگو کرد. هادی در این دیدار به او اطلاع داد هیأت متبوعش هر طرحی که به کودتای حوثی‌ها مشروعیت دهد با آن مخالفت خواهند کرد.

ولد الشیخ گفته است که طرح جدید که به نقشه راه موسوم است، شامل برداشتن گامهای امنیتی و سیاسی بوده و به صورت مسالمت آمیز اجرا خواهد شد.

این در حالی است که عبدالملک المخلافی وزیر امور خارجه یمن بعد از ظهر جمعه دیروز گفت:«دولت یمن طرح سازمان ملل را رد کرده است»

المخلافی افزود:«به دلیل عدم گنجاندن مسائل قانونی که پیشتر برآن توافق شده بود، از جمله مبنی قرار دادن قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت به عنوان اساس هر راه حلی برای یمن، دولت با این طرح موافقت نکرده است».

المخلافی افزود:« دولت خواستار تعدیل برخی بنود یا اصلاح چشم انداز این طرح نیست بلکه ما برای یک چشم انداز جدیدی که باید با مرجعیت شورای امنیت و قطعنامه‌های صادره از سوی سازمان ملل ملل در این رابطه همسو و در یک چارچوب باشد.