.
.
.

نزدیک شدن نیروهای عراقی به شهرکی که داعش ده‌ها غیرنظامی را در آن اعدام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای عراقی که از حمایت ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا برخوردارند، چهارشنبه ۲ نوامبر، به شهرکی واقع در جنوب موصل نزدیک شدند که مسئولان محلی و سازمان‌های حقوق بشری می‌گویند طی روزهای اخیر شبه‌نظامیان گروه داعش، ده‌ها غیر نظامی را در آن اعدام کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای امنیتی عراقی به سمت شهرک "حمام العلیل" واقع در جنوب موصل در حال نزدیک شدن هستند. این اتفاق در حالی روی می‌دهد که نیروهای ویژه عراقی، موفق شدند از مرزهای شرق موصل عبور کرده و در محله‌های شرقی این شهر، با شبه‌نظامیان داعش درگیر شوند.

موصل دومین شهر بزرگ عراق و بزرگترین شهر این کشور است که همچنان در تصرف شبه‌نظامیان داعش قرار دارد.

عملیات آزاد سازی موصل که ۱۷ اکتبر با حمایت هوایی ائتلاف بین‌الملل آغاز شد، بزرگترین نبرد در عراق از سال ۲۰۰۳ به شمار می‌آید. در آن هنگام ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا با حمله به عراق، نظام صدام حسین رئیس جمهوری اسبق این کشور را سرنگون کرد.

همچنان حدود ۱.۵ میلیون غیر نظامی ساکن موصل هستند. سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه اعلام کرد که شبه‌نظامیان داعش برای انتقال حدود ۲۵ هزار غیر نظامی از شهرک حمام العلیل به موصل به منظور استفاده از آن‌ها به عنوان سپر انسانی، تلاش کردند.

راوینا شامداسانی سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در این باره گفت:‌ «نگرانی جدی برای کسانی داریم که گزارش‌ها می‌گوید شبه‌نظامیان داعش طی هفته‌های گذشته، آن‌ها را با زور به مکان‌های دیگر منتقل کردند».

یک مسئول محلی می‌گوید، شهرک حمام العلیل که حدود ۱۵ کیلومتر از جنوب موصل فاصله دارد، پیشتر حدود ۶۵ هزار سکنه داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم