.
.
.

ترکیه خطاب به نخست‌وزیر عراق: تو انسان ضعیفی هستی که ادای قدرتمندها را در می‌آوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه، چهارشنبه ۲ نوامبر، حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق را انسانی «ضعیف» توصیف کرد.

سخنان چاووش اغلو پس از آن ایراد شد که العبادی به ترکیه نسبت به «حمله به عراق» هشدار داد.

العبادی سه‌شنبه به ترکیه نسبت به هرگونه مداخله نظامی در عراق هشدار داده بود و گفته بود چنین اقدامی باعث «تجزیه ترکیه» خواهد شد.

العبادی این سخنان را پس از استقرار تانک‌ها و خودروهای زرهی ترکیه در نزدیکی مرزهای عراق ایراد کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، چاووش اغلو خطاب به العبادی گفت: «تو اگر این قدرت را داری، چرا موصل را در اختیار گروه‌های تروریست قرار دادی؟ اگر قدرتمند بودی به حزب کارگران کردستان اجازه نمی‌دادی از سال‌ها پیش سرزمینت را اشغال کنند».

او افزود: «تو نمی‌توانی با سازمان‌های تروریستی بجنگی، تو ضعیف هستی اما تلاش می‌کنی ادای قدرتمند‌ها را در بیاوری».

روابط آنکارا و بغداد در هفته‌های اخیر پر تنش شد. ترکیه برای مشارکت در عملیات آزاد سازی موصل از تصرف گروه داعش ابراز تمایل می‌کند. عراق اما با این مساله مخالف است.

روز سه‌شنبه ترکیه تانک‌ها و خودروهایی نظامی را در مرزهای عراق مستقر کرد. معاون رئیس جمهوری ترکیه گفت که این اقدام برای مقابله با «آتش سوزی» صورت گرفته که «در کشور همسایه» در گرفته است.

رهبران ترکیه از احتمال مداخله نظامی‌شان در شهر سنجار عراق به منظور جلوگیری از استقرار شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان سخن گفته‌اند.

رجب طیب اردوغان هم شنبه گفت در صورتی که شبه‌نظامیان شیعه حشد الشعبی اقدام به ایجاد رعب و وحشت میان اهالی شهر تلعفر پس از آزادی آن از شبه‌نظامیان داعش بکنند، ترکیه مداخله خواهد کرد.