.
.
.

العبادی به ترکیه درباره پیامدهای « حمله» به عراق هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی نخست وزیر عراق، روز سه شنبه، به ترکیه درباره پیامدهای «حمله» به عراق هشدار داد و گفت که اینچنین اقدامی به تجزیه ترکیه منجر خواهد شد. آنکارا اخیرا نیروهای خود در مرز با عراق را افزایش داده است.

مقامات نظامی ترکیه، روز گذشته اعلام کردند که ارتش این کشور تانکها و خودروهای زرهی و نیز قطعات توپخانه را در شهر سیلونی واقع در استان شرناق در جنوب شرق ترکیه در مرزهای مشترک با عراق مستقر کرده است.

در همین زمینه العبادی در یک کنفرانس خبری گفت:« ما نگران این هستیم که اقدامی جسورانه صورت بگیرد» وی سپس ادامه داد:« ما امیدواریم این چنین نشود، ترس ما از آنها نیست بلکه از پیامدهای اینچنین اقدامی است.»

نخست وزیر عراق گفت: « ما به دنبال جنگ با ترکیه نیستیم، اما اگر رویارویی رخ دهد برای آن آماده هستیم.»

العبادی تاکید کرد:« هرگونه حمله (ترکیه) به عراق به تجزیه ترکیه منجر خواهد شد چرا که این کشور توان جنگ در خارج از مرزهای خود را ندارد.»

در همین حال، نیروهای ارتش عراق، پس از دو هفته از آغاز عملیات آزاد سازی موصل، روز گذشته از سمت جنوب شرق، وارد این شهر شدند. موصل دو سال است که در کنترل گروه تروریستی داعش است.

ترکیه خواهان مشارکت در عملیات آزاد سازی موصل است. صدها نفر از نیروهای این این کشور در پایگاه بعشیقه در منطقه موصل به رغم مخالفت دولت بغداد، حضور دارند. عراق این اقدام ترکیه را «اشغال» توصیف کرده است.