.
.
.

روسیه: مذاکرات صلح سوریه تا زمان نا معلومی به تعویق افتاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه سه‌شنبه ۱ نوامبر گفت که مذاکرات صلح سوریه تا زمان نامعلومی به تعویق افتاده است.

شویگو که با تلویزیون رسمی روسیه گفت‌وگو می‌کرد، دلیل تعویق مذاکرات را غرب دانست که به گفته او جلوی گروه‌های اسلامگرای تندرو را نگرفت.

او افزود: «از همین رو احتمال از سرگیری مذاکرات و بازگشت آرامش به زندگی در سوریه، به زمان نا معلومی به تعویق افتاده است».

روسیه در جنگ داخلی سوریه از نظام بشار اسد حمایت می‌کند. مسکو همچنین از حدود دو سال پیش مداخله نظامی مستقیم خود را در سوریه در حمایت از نظام بشار اسد آغاز کرده است. این مساله روسیه را در موضع مقابل آمریکا و متحدانش قرار داد که خواهان برکناری بشار اسد هستند.

از روز ۱۸ اکتبر، روسیه و متحدان سوری‌اش می‌گویند که حملات هوایی خود را به حلب متوقف کردند. کشورهای غربی می‌گویند که این حملات، شمار زیادی از غیر نظامیان را کشت؛ مساله‌ای که آن را مسکو رد می‌کند.

اما توقف حملات هوایی به حلب ناپایدار است، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ماه گذشته گفت که ادامه توقف حملات به رفتار گروه‌های اپوزیسیون میانه رو و حامیان غربی‌شان بستگی دارد.

شویگو هم که در جمع مسئولان نظامی روس سخن می‌گفت، از گروه‌های اپوزیسیون سوریه و حامیانشان انتقاد کرد و گفت که آن‌ها فرصت مذاکرات صلح را از دست دادند.

او افزود: «وقت آن رسیده که دوستان غربی‌یمان تصمیم بگیرند که با چه کسی می‌جنگند: تروریست‌ها یا روسیه؟»

نظام سوریه و متحدانش به تمام مخالفان حکومت اسد «تروریست» می‌گویند.