دبیرکل سازمان همکاری اسلامی استعفا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان همکاری اسلامی، روز سه شنبه 1 نوامبر 2016 طی بیانیه‌ای اعلام کرد که دبیر کل این سازمان از سمت خود استعفا داده است.

به گزارش تلویزیون العربیه، ایاد مدنی، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، بعد از ظهر روز دوشنبه از سمتش استعفا کرد.

سازمان همکاری اسلامی در بیانیه خود گفته است که مدنی به دلیل وضعیت درمانی و سلامتی از سمت خود استعفا داده است.

طبق این گزارش، مدنی، طی نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی استعفای خود را اعلام کرد.

ایاد مدنی طی کنفرانس وزیران آموزش و پرورش کشورهای عربی در تونس هنگام دعوت از سخنران افتتاحیه جلسه که می بایست رئیس جمهور تونس باشد، نام سیسی رئیس جمهور مصر را به اشتباه ذکر کرد. او سپس وقتی متوجه اشتباه لفظی خود شد و خطاب به سبسی گفت:«می بخشید اشتباه فاحشی بود، امیدوارم یخچال شما به جز آب خالی چیزهای دیگری هم درآن پیدا شود». این جمله مدنی در اشاره‌ای طنزآمیز به سخنان یک هفته پیش رئیس جمهوری مصر بیان شد. عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصر یک هفته پیش برای تشویق هوادارانش به صبر و بردباری در برابر کمبودهای زندگی، طی سخنرانی گفته بود که او در دوران دانشجویی در دانشکده نظامی به مدت 10 سال یخچالش تنها آب خالی داخلش بود! .

سخنان سیسی موجی از تمسخر در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت به طوری که ایاد مدنی نیز آن جمله را به شوخی تکرار کرد.

دولت مصر سخن مدنی را اظهاراتی توهین‌آمیز علیه رئیس‌جمهوری مصر تلقی کرد اما مدنی بلافاصله معذرت خواهی کرد و با صدور بیانیه گفت که او تنها یک شوخی کرده است و قصد توهین نداشته است و برای عبدالفتاح السیسی که رئیس جمهور کشور بزرگی مانند مصر است، احترام ویژه‌ای قائل است.

در این میان، پادشاهی سعودی «یوسف العثیمین» وزیر امور اجتماعی سابق این کشور را به عنوان نامزد تصدی پست دبیرکل جدید سازمان همکاری اسلامی معرفی کرده است.

مصر در اولین واکنش پس از استعفای مدنی اعلام کرد از نامزدی «یوسف العثیمین» برای تصدی پست دبیر کل جدید سازمان همکاری اسلامی پشتیبانی می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید