.
.
.

تركيه: پس از موصل عملیات آزادسازی الرقه آغاز خواهد شد

آمادگی آنكارا برای بازپسگیری رقه پس از توافق با واشینگتن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نعمان کورتولموش، معاون نخست وزیر ترکیه، روز دوشنبه 31 اکتبر اعلام کرد، کشورش تصمیم دارد، پس از پایان عملیات موصل و سپر فرات، برای بازپسگیری الرقه دژ اصلی داعش، عملیات نظامی خود را آغاز کند.

وی در یک کنفرانس خبری در آنکارا به خبرنگاران گفت:«موضع ترکیه در قبال آزادسازی «الرقه» واضح و روشن است. به نظر ما آزادسازی الرقه از طریق یک عملیات نظامی و استراتیژیکی بهتر است که پس از تکمیل عملیات سپر فرات و موصل صورت بگیرد».

نیروهای عراقی و پیشمرگه‌های کردستان عراق عملیات آزادسازی موصل را با پشتیبانی هوایی نیروهای ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا، در 17 اکتبر آغاز کردند.

در همین حال آشتون کارتر وزیر دفاع، آمریکا هفته گذشته گفت، واشنگتن انتظار دارد که جنگ آزادسازی موصل با حمله به الرقه در تداخل و ارتباط تنگاتنگ قرار خواهد گرفت.

پیتر کوک، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز در مصاحبه‌ای به خبرنگاران گفته است، بسیار مهم وضروری است که همزمان با جنگ آزادسازی موصل، فشار بر این گروه در الرقه هم ادامه داشته باشد.

کوک گفت:«ما با مقامات ترکیه در این مورد صحبت می‌کنیم و بهترین روش‌های نظامی برای برخورد با داعش در عملیات آزادسازی الرقه را بررسی خواهیم کرد. اما در هر شرایط باید فشار را بر این گروه مدعی خلافت افزایش داد».

یک مقام آمریکایی در پنتاگون گفته است که باید همزمان با هجوم به موصل به الرقه نیز حمله شود چرا که داعش احتمالا از الرقه به عنوان پایگاهی برای برنامه ریزی برای عملیات تروریستی در خارج از عراق و سوریه استفاده خواهد کرد».