.
.
.

استقرار تانک‌ها و خودروهای زرهی ترکیه در نزدیکی مرزهای عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع نظامی سه‌شنبه۱ نوامبر اعلام کردند که نیروهای مسلح ترکیه، استقرار تانک و خودروهای زرهی را به منطقه سیلوبی در استان شرناق واقع در نزدیکی مرزهای عراق آغاز کردند.

این منبابع دلیلی برای این اقدام اعلام نکردند. اما رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه گفته بود که ترکیه نیروهای نظامی خود را در مرزهای عراق افزایش خواهد داد. او توضیح داده بود در صورتی که شبه‌نظامیان «حشد الشعبی» در شهر ترکمن نشین تلعفر عراق، «ایجاد رعب و وحشت» کنند، آنکارا «پاسخی متفاوت» خواهد داد.

استقرار شمار بیشتری از نیروهای نظامی ترکیه در مرزهای عراقی در حالی صورت می‌گیرد که عملیات نیروهای عراقی برای آزادسازی موصل از تصرف گروه داعش ادامه دارد. شبه‌نظایمان حشد الشعبی هم عملیات خود را برای آزادسازی شهر تلعفر واقع در غرب موصل از تصرف داعش آغاز کردند.

آنکارا نسبت به اقدام شبه‌نظامیان حشد الشعبی هشدار داده است. تلعفر در حدود ۱۷۰ کیلومتری سیلوبی قرار دارد. بسیاری از ساکنان تلعفر ترکمن هستند و روابط تاریخی و فرهنگی با ترکیه دارند.

همچنین استان شرناق که سیلوبی در آن قرار دارد، یکی از مناطق اصلی تنش میان ارتش ترکیه و شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان است.