.
.
.

«میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ژنرال میشل عون، هم‌پیمان حزب الله روز دوشنبه 31 اکتبر از سوی پارلمان این کشور به عنوان سیزدهمین رئیس جمهور لبنان انتخاب شد.

پارلمان لبنان روز دوشنبه با حضور تمام 127 نماینده از 128 نماینده پارلمان به حدنصاب رسید و در یک رای‌گیری در دور دوم، میشل عون به عنوان رئیس جمهوری انتخاب کرد. پارلمان با انتخاب میشل عون به خلاء طولانی پست ریاست جمهوری این کشور، پایان داد.

میشیل عون سپس سوگند ریاست جمهوری را در برابر نمایندگان ادا کرد. وی بعد از آن به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت که ثبات در لبنان تنها با احترام به قانون اساسی از طریق مشارکت ملی فراهم خواهد شد.

وی بر برابری عملی میان مسلمان و مسیحیان تاکید کرد و گفت که برابر میان این دو تنها با احترام به قانون انتخاباتی که تضمین کننده عدالت باشد، قابل دست یابی است.

در زمینه روابط خارجی اظهار داشت که لبنان باید سیاست خارجی مستقلی را در پیش گیرد. وی بر لزوم تعامل پیشگیرانه با تروریسم تاکید کرد. رئيس جمهور جدید لبنان، خواستار بازگشت آوارگان سوری به کشورشان پس از هماهنگی با سازمان ملل شد.

عون درباره فلسطینی های ساکن در لبنان، نیز بر «حق بازگشت» آنها به سرزمین فلسطین تاکید کرد.

وی همچنین بر لزوم تسلیح ارتش لبنان وتقویت قدرت نظامی آن تاکید کرد.

در مورد اقتصادی، میشل عون خواستار همکاری بخش خصوصی و عمومی در پیشرفت وضعیت اقتصادی در کشور شد.

میشل عون در فوریه 18، 1935 در منطقه «حاره حریک» که یک منطقه مسیحی-شیعی در حومه جنوبی بیروت متولد شد. نام پدرش نعیم و از اهالی روستای المكنونيه در جنوب لبنان که در 70 کیلومتری بیروت واقع شده است. عون در سال 1955 وارد دانشکده نظامی ارتش لبنان شد و در سال 1961 با درجه ستوان یکم فارغ التحصیل شد و در ارتش ماند. وی 81 سال عمر دارد و دارای سه دختر و 10 نوه است او از نظر سنی بعد از عبد اللطيف الزين دومین نماینده بزرگسال در میان 128 نماینده پارلمان لبنان است و از میان 12 رئیس جمهوری که از زمان استقلال لبنان در سال 1943 تاکنون به پست ریاست جمهوری رسیدند از نظر سنی بزرگتر است. او اکنون رئیس فراکسیون «تغییر و اصلاحات » در پارلمان لبنان و رهبر گرایش موسوم به «تیار الوطنی الحر» همپیمان حزب الله از سال 2006 تاکنون است.

عون در دهه 80 میلادی در زمان جنگ داخلی در حکومت موقت و دوره انتقالی زمان ریاست جمهوری امین جمیل آن مرحله فرمانده کل ارتش لبنان بود. بعد از پایان جنگ داخلی او در نیمه سال 1991 به فرانسه تبعید شد و پس از 14 سال دوباره به لبنان برگشت. ده روز پیش سعد الحریری نخست وزیر اسبق لبنان و رئیس جریان «المستقبل» نامزدی میشل عون را پذیرفت.

روز دوشنبه سعد حریری رئیس جریان المستقبل لبنان در سخنانی، موافقت خود با نامزدی میشل عون برای ریاست‌جمهوری لبنان را پذیرفت. این حمایت پس از 30 ماه خلأ در این پست اعلام شده است. پیش از اعلام موافقت حریری، مقامات بلندپایه حزب الله و المستقبل در دفتر نبیه بری رئیس مجلس لبنان دیدار کرده بودند.

حمایت جریان المستقبل از عون در حالی صورت گرفت که نبیه بری رئیس پارلمان لبنان و جنبش امل، از نامزدی سلیمان فرنجیه رئیس جریان «المرده» و وزیر سابق لبنانی حمایت می کرد.
اعلام حمایت حریری از نامزدی عون به عنوان همپیمان حزب الله، یک نقطه عطف سیاسی جدید در لبنان است؛ به ویژه که وی پیشتر از نامزدی سمیر جعجع رئیس حزب نیروهای لبنانی و این بار هم از نامزدی فرنجیه عدول کرد.

برخی تحلیگران بر این عقیده‌اند که تغییر موضع حریری نشان از تغییرات سیاسی کلی در لبنان است. سعد الحریری از نزدیکان کشور پادشاهی سعودی است. السبهان سفیر جدید سعودی در لبنان چند روز پیش اعلام کرد، ریاض با هر نامزدی که همه لبنانی‌ها بر نامزدی او توافق کنند، حمایت خواهد کرد.

حمایت حریری و جعجع ازنامزدی عون که هم پیمان حزب الله است می تواند تنش‌های سیاسی در لبنان را کاهش دهد.