.
.
.

سعودی: یک توطئه توریستی برای حمله به استادیم الجوهره در جده خنثی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت کشور سعودی در بیانیه‌ای از کشف یک هسته‌ تروریستی متشکل از ۴ نفر خبر داد که از استان الشقراء به عنوان مرکزی برای برنامه‌ریزی و آغاز عملیات خود استفاده می‌کند.

این هسته بر روی هدف قرار دادن نیروهای امنیتی متمرکز است و علاوه بر آن، اعضایش با گروه داعش در تماس هستند.

وزارت کشور سعودی همچنین موفق شد توطئه‌ای تروریستی برای حمله به استادیوم الجوهره در جده هنگام بازی دو تیم سعودی و امارات را کشف و خنثی کند.

پس از تحقیق و رصد، نیروهای امنیتی موفق شدند مظنونان این توطئه را دستگیر کرده که سه مقیم پاکستانی، سوری و سودانی بودند. آن‌ها به عضویت گروه داعش در آمده بودند و برای انفجار خودرویی بمب‌گذاری شده مقابل استادیوم الجوهره برنامه‌ریزی می‌کردند.

نیروهای امتیتی سعودی پیش از آغاز مسابقه، موفق به خنثی کردن این توطئه شدند.

درباره جزئیات ماجرا، سخنگوی امنیتی وزارت کشور سعودی گفت که سازمان‌های امنیتی متخصص که تهدیدهای تروریستی را رصد و پی‌گیری می‌کنند، اطلاعاتی درباره فعالیت‌ها و تهدیدهای تروریستی مرتبط با گروه تروریستی داعش دریافت کردند. بنا بر اطلاعات رسیده، برنامه‌ریزی برای این توطئه به مرحله پیشرفته‌ای رسیده و قرار بود اقدام تروریستی قریب‌الوقوعی صورت گیرد. از این رو تلاش‌های امنیتی برای جلوگیری از اجرای طرح تشدید شد. نتایج این پی‌گیری‌ها بدین ترتیب بود:

نخست: کشف هسته‌ای تروریستی متشکل از چهار نفر که استان الشقراء را برای آغاز عملیات خود برگزیده‌اند. اعضای این هسته بر روی هدف قرار دادن نیروهای امنیتی تمرکز داشتند و اعضایش با یکی از رهبران گروه تروریستی داعش در سوریه برای گرفتن دستورها از او در تماس بودند. پس از کشف هویت اعضای این هسته، در اقدامی همزمان، نیروهای امنیتی موفق به دستگیری آن‌ها شدند. دستگیر شدگان عبارتند از:

احمد بن محمد بن حمود المعیلی-تبعه سعودی.

عبدالله بن عبید بن محماس العصیمی العتیبی-تبعه سعودی.

عبدالعزیز بن فیصل بن جفین الدعجانی العتیبی-تبعه سعودی.

مجاهد بن رشید بن محمد الرشید-تبعه سعودی.

این افراد در تحقیقات به ارتباط مستقیم خود با هسته و ارتباطشان با اعضای گروه داعش در سوریه اقرار کردند. آن‌ها همچنین گفتند شماری از نیروهای امنیتی وابسته به سازمان‌های امنیتی مختلف در استان‌های الریاض، تبوک و الشرقیه را رصد کردند و به گروه داعش اعلام کردند که آماده هدف قرار دادن آن‌ها برپایه دستورات این گروه گمراه هستند.

همچنین شش‌ تبعه سعودی دیگر به خاطر وجود دلایلی از ارتباطشان با اعضای این هسته، دستگیر شدند. تحقیقات با این افراد درباره ارتباطشان با هسته و فعالیت‌هایش، ادامه دارد.

دوم:‌در تاریخ ۸-۱-۱۴۳۸ هـ.ق، اطلاعاتی از توطئه‌ای تروریستی برای هدف قرار دادن استادیوم الجوهره در شهرک ورزشی ملک عبدالله در استان جده هنگام بازی دو تیم ملی پادشاهی عربی سعودی و امارات متحده عربی به دست آمد. این مسابقه روز سه‌شنبه ۱۰-۱-۱۴۳۸ هـ.ق برگزار شد. برپایه توطئه قرار بود این استادیوم با انفجار خودرویی بمب‌گذاری شده در پارکینگ استادیوم، هدف قرار گیرد. نیروهای امنیتی با این تهدید با جدیت تمام تعامل کردند و نیروهای بیشتری برای اتخاذ تدابیر امنیتی شدیدتر، فراخوانده شدند. در همین حال تلاش‌های میدانی برای یافتن مظنونان به ارتباط با تهدید افزایش یافت. از این رو با خواست خدا، هویت مظنونان شناسایی شد و در تاریخ ۱-۹-۱۴۳۸ هـ.ق دستگیر شدند. این افراد عبارتند از:

سالیمان اراب دین-تبعه پاکستان.

فارمان الله نقشبند خان-تبعه پاکستان.

حسان عبدالکریم حاج محمد-تبعه سوریه.

عبدالعظیم الطاهر عبدالله ابراهیم-تبعه سودان.