.
.
.

کابل: طالبان در دو ماه گذشته بیش از 2 میلیارد افغانی به تاسیسات عام المنفعه خسارت وارد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام افغانستانی روز شنبه اعلام کرد که گروه طالبان مسلح با انجام حملات تخریبی و تروریستی در دو ماه گذشته حدود 2 میلیارد و 149 میلیون افغانی به تاسیسات دولتی، زیرساخت‌ها و دارایی‌های عمومی خسارت وارد کرده اند.

به گزارش خبرگزاری بخدی شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهور افغانستان گفته است که طالبان مسلح در دو ماه گذشته 302 مدرسه، 41 مرکز بهداشت و 50 مسجد را در 11 ولایت افغانستان از بین برده اند.

مرتضوی افزود که هر مکتبی (مدرسه ) که طالبان از بین برده شود، هزاران کودک و نوجوان کشور از آموزش باز می مانند.

به گفته مرتضوی در 20 سال گذشته بخاطر رویه بد طالبان با آموزش و تعلیم در روستا های کشور باعث شده که یک نسل ما کاملا از آموزش محروم شوند.

او افزود که در جریان درگیری های اخیر در رسانه ها تنها بعد تلفات جانی جنگ در نظر گرفته شده در حالی میلیارد ها افغانی خساره مالی نیز به حکومت و مردم وارد شده است.

از سویی هم مرتضوی می گوید با تخریب ۴۱ مرکز صحی (بهداشت) توسط طالبان، هزاران نفر از دسترسی به خدمات صحی باز می مانند و اطفال و مادران جان های شان را از دست می دهند.

مرتضوی گفت طالبان که با شعار اسلام وارد میدان جنگ شده اند در دو ماه گذشته به 50 مسجد در 11 ولایت کشور آسیب جدی رسانده اند که این نشان می دهد که شعار های طالبان با عملکردشان در تناقض می باشد.

بر اساس این گزارش، مقام افغانستانی همچنین افزود که در دو ماه گذشته طالبان 5 هزار و 305 منزل مسکونی در 11 ولایت کشور آسیب جدی وارد کرده که این نشان می دهد طالبان در جایی که از نیروهای امنیتی شکست خورده اند،‌ خانه های مسکونی را هدف قرار داده اند.