.
.
.

محکومیت شلیک موشک به مکه توسط حوثى‌ها از سوى كشورهاى اسلامی و عربی

هیئت علماء مسلمین : حوثی‌ها و مخلوع صالح پایان تاریخ سیاه خود را مانند «ابرهه» کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال شلیک یک موشک بالستیک به سوی مکه مکرمه شهر مقدس و قبلگاه بیش از یک میلیارد مسلمان توسط کودتگران حوثی مورد حمایت ایران و مخلوع صالح ، موجی از خشم جهان اسلام را فرا گرفت.

شلیک موشک بالستیک به سوی مکه که البته ده‌ها کیلومتر پیش از رسیدن به این شهر مقدس توسط پدافند دفاعی نیروهای ائتلاف عربی رهگیری و منهدم شد، محکومیت کودتگران حوثی و حامیان آنها را در سراسر جهان اسلام را به همراه داشت.

شورای همکاری خلیج

شورای همکاری خلیج، بحرین، امارات و قطر، روز جمعه، پرتاب یک فروند موشک بالستیک از سوی حوثی ها در یمن به سمت مکه مکرمه را محکوم کردند.

شورای همکاری، تجاوز وحشیانه حوثی ها را برای مسلمانان تحریک آمیز و دلیل عدم پذیرش قطعنامه های بین المللی به شمار آورد.

امارات متحده عربی

عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات گفت که ایران از شبه نظامیانی حمایت می کند که مکه مکرمه را با موشک هدف قرار دادند. او رژیم ایران را «مدعی اسلام و در عین حال از کسانی که به سوی مکه موشک پرتاب می کنند پشتیبانی می کند» توصیف کرد.

بحرین

از سوی دیگر، پادشاهی بحرین نیز به شدت اقدام شبه نظامیان در یمن به پرتاب یک فروند موشک بالستیک به سمت مکه مکرمه را محکوم کرد.

در بیانیه رسمی پادشاهی بحرین آمده است:« هدف قرار دادن زمین مبارک، اقدامی تحریک آمیز برای مسلمانان در همه مناطق جهان و عملی جنایتکارانه پست است که از همه محدودیت های مذهبی، اخلاقی و انسانی گذشته است ».

بیانیه دولت بحرین با اعلام ایستادگی مردم این کشور در کنار پادشاهی سعودی، در مقابله با تروریسم، از همه کشورهای اسلامی عضو سازمان همکاری اسلامی خواست که این تجاوز جنایتکارانه و حمامیان آن را محکوم کنند.

بیانیه بحرین همچنین بر حمایت این کشور از دولت مشروع یمن به رهبری عبدربه منصور هادی و راه حل مسالمت آمیز در این کشور بر پایه طرح کشورهای عربی خلیج، نتایج گفتگوهای ملی و قطعنامه شماره 2216 شورای امنیت تاکید کرد.

قطر: شلیک موشک به مکه اقدامی گستاخانه، تحریک آمیز و توهین به میلیون‌ها مسلمان در جهان است

وزارات خارجه قطر نیز با صدور بیانیه، پرتاب موشک بالستیک به سمت مکه مکرمه را محکوم کرد. بیانیه قطر، پرتاب موشک از سوی حوثی ها را، اقدامی تحریک آمیز گستاخانه و توهین آمیز به میلیون ها مسلمان در جهان به شمار آورد.

هیئت علماء مسلمانان در بیانیه ای اعلام کرد حوثی‌ها و مخلوع صالح تاریخ سیاه خود را با شلیک موشک به سوی مکه مکرمه در نهایت خود را در کنار «ابرهه» قرار داد.

در همین حال عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی، گفت:« گروه حوثی و صالح که مورد حمایت ایران هستند از هدف قرار دادن سرزمین مقدس اسلام، مکه مکرمه ومکان نزول وحی و قبله مسلمانان در سراسر جهان هیچ ابائی ندارند».

دولت کویت نیز روز جمعه با « تقبیح» اقدام حوثی‌ها در شلیک موشک بالستیک به سوی مکه مکرمه آن به شدت محکوم کرد.

وزارت خارجه کویت طی بیانیه ای اعلام کرد که هدف قرار دادن مکه مکرمه توهین به معتقدات امت اسلامی و جریحه دار کردن احساسات همه مسلمانان و بی حرمتی به تنها قبله مسلمان است.

بیانیه وزارت خارجه کویت افزود:« این حمله وحشیانه نوعی تعدی آشکار و زیر پا گذاشتن اراده جامعه بین المللی و تلاش های آن برای تحقق آتش بس و رسیدن به راه حل سیاسی است

دانشگاه الازهر شلیک موشک به سوی مکه را به شدت محکوم کرد

دانشگاه الازهر مصر روز جمعه شلیک موشک بالستیک به سوی مکه از سوی کودتگران حوثی را به شدت محکوم کرد.

الازهر تاکید کرد که اقدام حوثی‌ها «جنایتی خبیثانه» که اگر کسی ذره‌ای از ایمان در قلب او باشد دست به چنین کار نخواهد زد.

در بیانیه آمده است الازهر به همراه همه مسلمانان جهان این تعدی خطرناک که تنها خانه خدا بر زمین، قلب مسلمانان و قبله‌ نیایش آنها را نشانه رفته، به شدت محکوم می کند.

در همین حال دکتر شوقی علام مفتی الازهر با محکوم کردن حوثی‌ها گفت :«اقدام حوثی‌ها نوعی «دیوانگی» و تعدی گستاخانه و گناهی نابخشودنی به حرمت خانه خداست».

در همین حال شورای حکماء مسلمین که مقر آن در ابوظبی است ضمن محکوم کردن اقدام «جنایتکارانه» حوثی‌ها در شلیک موشک به سوی مکه اعلام کرد که این اقدام حقیقت پلید و مزدوری این جماعت که هدفی جز اجرای اهداف فرقه گرایانه ندارند را آشکار می کند.

اردن: اقدام حوثی‌ها توهین آمیز و احساسات مسلمانان را تحریک می کند

دولت اردن نیز روز جمعه با شدیدترین لحن اقدام کودتاگران حوثی در شلیک یک موشک بالستیک به سمت قبله مسلمانان را محکوم کرد.

محمد المومنی، وزیر امور رسانه‌ای و سخنگوی رسمی دولت اردن، گفت:« ارتکاب این گونه اقداماتی به نفع یمن، جهان عرب و امت اسلامی نیست. بلکه چنین عملکردی تنها اقدامی تحریک آمیز علیه مسلمانان جهان است بویژه که مقدس ترین مکان مسلمان را هدف قرار داده است».

مومنی گفت:«تعدی به مقدسات اسلام به جای صلح و ثبات منطقه را به آتش خواهد کشید ما بار دیگر همه را به پایبندی به قانون و حکومت شرعی یمن دعوت می کنیم تا صلح و آرامش بار دیگر به یمن باز گردد».

وزیر امور رسانه ای وسخنگوی دولت اردن گفت:«امنیت اردن با امنیت کشورهای عربی خلیج یکی است».

مصر: هدف قرار دادن مکه نوعی بی حرمتی است که نباید در برایر آن سکوت کرد

دولت مصر همزمان با دیگر کشورهای عربی شلیک موشک به مکه را غیر مقبول و آن را به شدت محکوم کرد.

وزارت خارجه مصر در این ضمن با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد اقدام حوثی‌ها یک رویدادی خطرناک، بی سابقه و توهین آمیز تاست که نباید در برابر آن سکوت کرد. توهین به حرمت مقدسات مسلمانان جهان و تحریک احساسات و قتل بی گناهان کاری نیست که در برابر آن سکوت کرد.

در بیانیه دولت مصر آمده است که قاهره در همه مسائل در کنار ریاض خواهد بود بویژه در رابطه با دولت مشروع یمن. قاهره از تلاش های سازمان ملل متحد برای برقراری صلح و آرامش در یمن حمایت می کند و خواهان اجرای قطعنامه شماره 2216 و ادامه گفتگوهای سیاسی برای یافتن راه حل در یمن شده است.

سودان :این اقدامات زشت و توهین آمیز به نفع یمنی‌ها نیست

دولت سودان نیز حمله موشکی حوثی‌ها به مکه مکرمه را به شدت محکوم کردند. خرطوم در بیانیه ای اعلام کرد که چنین اعمال زشتی از سوی حوثی ها نه تنها به نفع یمن نخواهد بود بلکه باعث تحریک احساسات مسلمانان خواهد شد.

سودان در بیانیه خود بار دیگر بر حمایت خود از پادشاهی سعودی تاکید کرد.

حکومت خودگردان فلسطین: دست عاملان تعدی به مکه باید بریده شود

حکومت خودگردان فلسطین ضمن محکوم کردن حوثی ها به خاطر شلیک موشک بالیستیک به مکه، اقدام این گروه را «بزدلانه، توهین آمیز و خارج از همه چارچوب های اخلاقی اسلام» تلقی کرد.

الطیب عبدالرحیم دبیر کل ریاست حکومت خودگردان فلسطین روز جمعه گفت:«امکان ندارد که مسلمان عاقلی دست به چنین اقدام بزند هیچکس باور نمی کرد که کار حوثی ها به اینجا خواهد رسید که قبله مسلمانان را هدقف قرار دهند.

وی افزود: این اقدام حوثی ها از کاری که اسرائیل با مسجد الاقصی کرده هم زشت تر وجنایتکارانه تراست.

وی اظهار داشت دست کسانی که عمل توهین آمیز را انجام دادند باید بریده شود.

مراکش نیز حوثی‌ها را محکوم کرد

دولت مراکش نیز حمله موشکی حوثی‌ها به مکه مکرمه را به شدت محکوم کرد.

وزارت خارجه مراکش روز جمعه ضمن محکوم کردن حوثی‌ها اقدام آنها را توهین آمیز و تحریک کننده احساسات مسلمانان و ضربه‌ای به صلح و ثبات منطقه توصیف کرد.

کشور مراکش خواستار متوقف شدن چنین اقدامات آهانت آمیز به مقدسات اسلامی شد. مراکش در پایان بار دیگر بر حمایت از سیاست سعودی در منطقه تاکید کرد .