.
.
.

علیرغم هشدارها..شبه‌نظامیان حشد الشعبی حمله به مناطق غرب موصل را آغاز کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه‌نظامیان شیعه عراقی موسوم به «حشد الشعبی» که از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌شوند، روز شنبه ۲۹ اکتبر، حمله‌ای را به مواضع گروه داعش در غرب موصل آغاز کردند.

این حمله همزمان با عملیات نیروهای ارتش، سازمان مبارزه با تروریسم و پیشمرگه عراق برای باز پس گیری شهر موصل از تصرف داعش صورت می‌گیرد.

عملیات شبه‌نظامیان حشد الشعبی، در پی به کنترل در آوردن شهرک تلعفر است. این شهرک ترکمن نشین است از این رو انجام عملیات توسط شبه‌نظامیان حشد الشعبی در آن می‌تواند باعث نگرانی ترکیه شود.

سخنان پیشین مسئولان حشد الشعبی مبنی بر نیتشان برای مشارکت در عملیات آزاد سازی موصل، هشدارهای سازمان‌های حقوق بشری را در پی داشت که نگران بروز خشونت‌های فرقه‌ای در این شهر با اکثریت سنی نشین هستند.

حشد الشعبی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که بامداد شنبه، حرکت به سمت تلعفر را آغاز کرده است.

این بیانیه که بر روی سایت رسمی حشد الشعبی منتشر شده، افزوده است: «تلعفر، این شهر قربانی و آسیب دیده، در امتداد مناطقی خواهد بود که بازوهای مقدس آن را آزاد خواهد کرد».

حشد الشعبی، سال ۲۰۱۴ پس از فتوای آیت‌الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیا عراق برای مقابله با شبه‌نظامیان داعش تشکیل شد.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که در عملیات گذشته، شبه‌نظامیان حشد الشعبی علیه غیر نظامیان فراری از مناطق تحت کنترل داعش، «حقوق بشر را نقض کرده به گونه‌ای که اعمال آن‌ها به جنایت جنگی می‌رسد».

ماه ژوئیه گذشته سازمان ملل متحد اعلام کرد که فهرستی از نام‌های بیش از ۶۴۰ مرد و کودک را دارد که شبه‌نظامیان حشد الشعبی آن‌ها را از فلوجه واقع ر غرب عراق ربودند. همچنین فهرستی از ۵۰ شخص اعدام شده دیگر را دارد.