.
.
.

حشد الشعبی: پس از موصل برای کمک به اسد به سوریه می‌رویم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد الاسدی سخنگوی شبه‌نظامیان شیعه حمایت شده از سوی ایران موسوم به «حشد الشعبی» گفت که پس از آزاد سازی موصل از تصرف گروه داعش، شبه‌نظامیان این گروه برای کمک به نیروهای بشار اسد رئیس نظام سوریه، به این کشور خواهند رفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، الاسدی گفت که حشد الشعبی پس از آزادی تمام مناطق تحت تصرف داعش در عراق، آماده جنگ در هر جایی هستند که برای امنیت ملی کشور خطر آفرنن است.

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که شبه‌نظامیان شیعه عراقی در جنگ‌های داخلی سوریه در حمایت از نظام بشار اسد حضور دارند. شبه‌نظامیانی از حزب‌الله لبنان و از افغانستان و پاکستان هم در سوریه علیه دشمنان اسد می‌جنگند.

اما به نظر می‌رسد تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق توسط شبه‌نظامیان داعش طی دو سال گذشته، بسیاری از شبه‌نظامیان شیعه عراقی را بر آن داشت تا به کشورشان باز گردند.

سخنان الاسدی همزمان با آغاز حمله شبه‌نظامیان حشد الشعبی به شهرک تلعفر واقع در غرب موصل ایراد می‌شود.

این شهرک در تصرف داعش است. اما پیش از این سازمان‌های حقوق بشری نسبت به مشارکت حشد الشعبی در نبرد موصل هشدار داده بودند. دلیل این هشدارها، رفتارهای پیشین این شبه‌نظامیان در جنگ‌های سابق و نقض حقوق غیر نظامیان توسط آن‌ها است. آدم ربایی، شکنجه و اعدام‌های بدون محاکمه، از جمله اقدام‌هایی است که شبه‌نظامیان حشد الشعبی در نبردهای سابق انجام دادند.