.
.
.

هدف سليمانى از مشاركت در نبرد تلعفر در شمال موصل چیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع عراقی می‌گویند قاسم سلیمانی، فرمانده نيروى تروریستی سپاه قدس، از اقلیم کردستان راهی بغداد شده، تا درباره مشارکت سپاه پاسداران ایران در نبرد تلعفر در شمال موصل بحث و گفتگو کند.

ناظران مسائل منطقه‌ای بر این باورند که رژیم ایران به منظور ایجاد گذرگاهی برای اعزام نیروهای خود از این منطقه به سوریه در این نبرد شرکت می‌کند.

شبه‌نظامیان حشد شعبی که از سوی رژیم ایران حمایت می‌شوند در اطراف تلعفر که در مثلث مرزی عراق، سوریه و ترکیه واقع شده، مستقر شده‌اند. تسلط بر این منطقه می‌تواند یک گذرگاه راهبردی، تا سواحل سوریه، برای حمایت از بشار اسد و پشتیبانی از نیروهای ایرانی حاضر در جنگ سوریه، در اختیار ایران بگذارد.

انتظار می‌رود قاسم سلیمانی بر حضور شبه‌نظامیان حشد شعبی در برخی جبهه‌های نبرد آزادسازی موصل از دست داعش، از جمله جبهه تلعفر که اکثریتی شیعه ترکمانی در آن زندگی می‌کنند، نظارت کند.

در اختیار گرفتن تلعفر می‌تواند منجر به تقویت هماهنگی بین سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان حشد شعبی و همچنین ارتش سوریه که مورد حمایت ایران است، شود.

بر اساس آنچه مقامات ایران در روزهای گذشته به آن اذعان کرده‌اند، رژیم ایران و هم‌پیمانانش در منطقه بر این باورند که نبرد موصل، نبردی سرنوشت‌ساز است که می‌تواند روی نبرد حلب و سایر مناطق سوریه تاثیر بگذارد.

این در حالی است که منابع عراقی اعلام کرده‌اند فرمانده سپاه قدس در بغداد دیدارهای متعددی با فرماندهان گروه‌های شبه‌نظامی درباره مشارکت در جبهه جنوبی نبرد موصل که به جبهه " القيارة" معروف است، داشته است.

رسانه‌های عراق به نقل از یک فرمانده عالیرتبه حشد شعبی اعلام کرده‌اند که قاسم سلیمانی با هدف هماهنگی پیرامون نبرد موصل، به همراه تعدادی از معاونانش و نیروهایی از سپاه پاسداران به بغداد آمده است. این فرمانده حشد شعبی گفته است، ممکن نیست که سلیمانی فرصت شرکت در این نبرد را از دست بدهد.

در همین حال و علیرغم مشارکت حشد شعبی از ساعات آغازین در نبرد موصل، فرماندهی مشترک عملیات، بدون اشاره به ماهیت ماموریت‌ها، اعلام کرده که شبه‌نظامیان حشد شعبی ماموریت‌های خود در محور جنوبی را آغاز کرده‌اند.

رسانه‌های عراق همچنین به نقل از یک مقام بلندپایه ارتش عراق گفته‌اند سلیمانی به همراه تعدادی دیگر از فرماندهان ایرانی، از طریق سلیمانیه به بغداد آمده و با فرماندهان شبه‌نظامیان دیدار کرده است.

این مقام ارتش عراق با اشاره به دیدارهای مکرر فرماندهان میدانی عراقی با این فرمانده ایرانی که عملیات سپاه پاسداران در عراق را رهبری می‌کند، از زبان سلیمانی نقل کرده است که "قبل از حصول اطمینان از روند نبردها، به کشورم بر‌نمی‌گردم."