.
.
.

ترکیه: حضور نظامی خود را در سوریه توسعه می‌دهیم و نمی‌گذاریم سنجار عراق پایگاه کردها شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بر توسعه حضور نظامی کشورش در سوریه با وجود مخالفت‌های نظام اسد و تهدیدهای متحدان این نظام، تاکید کرد.

او همچنین افزود که ترکیه اجازه نخواهدداد شهر سنجار در شمال عراق به پایگاهی برای شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) تبدیل شود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان پنجشنبه ۲۷ اکتبر گفت که عملیات نظامی ترکیه پس از بیرون راندن شبه‌نظامیان داعش از شهرک الباب، شهر منبج و همچنین الرقه را هدف قرار خواهد داد.

منبج اخیرا توسط شبه‌نظامیان واحدهای حمایت خلق کُرد، از تصرف داعش خارج شده است. الرقه نیز پایگاه گروه داعش در سوریه است که انتظار می‌رود عملیات آزادسازی آن به زودی آغاز شود.

اردوغان که در آنکارا سخنرانی می‌کرد گفت که چهارشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، او را در جریان طرح‌های ترکیه قرار داد.

از حدود دو ماه پیش، ترکیه با هدف دور راندن شبه‌نظامیان داعش از مرزهای خود و جلوگیری از توسعه مناطق تحت کنترل کردها، مداخله نظامی خود را در سوریه آغاز کرد. حضور نظامی ترکیه، اوضاع جنگ در سوریه را پیچیده‌تر کرد.

جنگجویان ارتش آزاد سوریه با حمایت ترکیه، حرکت خود را به سمت جنوب برای بیرون راندن شبه‌نظامیان داعش از شهرک الباب آغاز کرده‌اند. این شهرک حدود ۳۵ کیلومتر از شمال شرق حلب فاصله دارد. این شهرک به خطوط مقدم جنگجویان کرد و نیروهای دولتی سوریه و متحدانش، بسیار نزدیک است.

نیروهای متحد حکومت سوریه چهارشنبه، به ترکیه نسبت به هرگونه پیشروی به سمت مواضعشان در شمال و شرق حلب هشدار داد.

یکی از فرماندهان میدانی نیروهای متحد اسد طی بازدیدی از جبهه‌های نبرد در شمال حلب در سخنان مکتوبی که به دست رویترز رسید، این هشدار را مطرح کرد.

مولود چاووش‌اغلو وزیر امور خارجه ترکیه در کنفرانسی خبری در آنکارا گفت:‌ «این نوع حملات، جنگ ما علیه داعش را متوقف نخواهد کرد».

او افزود: «عملیات تا زمان رسید به شهر الباب ادامه خواهد یافت. ادامه عملیات یک ضرورت است».

از سویی حضور نیروهای نظامی ترکیه در پایگاه نظامی بعشیقه عراق در نزدیکی موصل، باعث تنش شدید میان بغداد و آنکارا شده است. در این پایگاه، نظامیان ترکیه اقدام به آموزش پیشمرگه‌های کرد و داوطلبان عشایر سنی کردند.

دولت عراق خواهان خروج هرچه سریع‌تر نیروهای ترکیه است. این در حالی است که دوشنبه توپخانه ارتش ترکیه، مواضع داعش را در اطراف موصل گلوله باران کرد و شماری از شبه‌نظامیان این گروه را کشت.

سخن اردوغان در حالی مطرح می‌شود که گزارش‌ها می‌گوید شبه‌نظامیان حزب پ.ک.ک در عملیات آزادسازی سنجار از تصرف داعش نقش داشتند.

شبه‌نظامیان داعش تابستان سال ۲۰۱۴ پس از حمله به مناطق ایزدی‌ها در شمال عراق از جمله شهر سنجار، بسیاری از مردان، پسران و زنان مسن را کشتند و زنان جوان و دختران را به عنوان برده جنسی با خود بردند.