.
.
.

ایران نسبت به مشارکت ترکیه در عملیات آزاد سازی موصل هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمهوری اسلامی ایران نسبت به مشارکت ترکیه در عملیات آزاد سازی شهر موصل عراق از تصرف گروه داعش، هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، دوشنبه ۲۴ در نشست خبری هفتگی خود در مورد فشار ترکیه برای مشارکتش در عملیات بازپس‌گیری موصل از داعش گفت: «دیگرانی که به هر دلیل علاقه‌مند هستند در موضوع مبارزه با تروریست‌ها در داخل عراق مشارکت داشته باشند باید این اقدام را با مجوز دولت عراق انجام دهند.»

بهرام قاسمی در این باره افزود: «هیچ دولتی نمی‌تواند بدون اجازه دولت مرکزی عراق در این امر دخالت داشته باشد. این امری ناپسند است و اگر انجام شود بدعت خطرناکی است که می‌تواند نهایتاً گریبانگیر کسانی شود که این موضوع را رعایت نکردند.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران تاکید کرد: «به هیچ وجه قابل قبول نیست که کشوری به بهانه مبارزه با تروریسم و هر جنایت دیگری حاکمیت ملت‌های دیگر را لغو کند و بدون اجازه و مجوز دولت مرکزی آن کشور بخواهد به صورت یک‌جانبه عمل کرده و حاکمیت آن کشور را نقض کند. هرگونه مشارکت در موضع مبارزه با تروریسم در عراق باید با هماهنگی، اطلاع و مجوز دولت مرکزی این کشور صورت بگیرد.»

حضور نیروهای نظامی ترکیه در پایگاه نظامی بعشیقه عراق در نزدیکی موصل، باعث تنش شدید میان بغداد و آنکارا شده است. در این پایگاه، نظامیان ترکیه اقدام به آموزش پیشمرگه‌های کرد و داوطلبان عشایر سنی کردند.

دولت عراق خواهان خروج هرچه سریع‌تر نیروهای ترکیه است. این در حالی است که دوشنبه توپخانه ارتش ترکیه، مواضع داعش را در اطراف موصل گلوله باران کرد و شماری از شبه‌نظامیان این گروه را کشت.

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا جمعه ۲۱ اکتبر پس از گفت‌وگو با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفته بود که آنکارا و بغداد، به توافقی اولیه دست یافتند که در نهایت برای ترکیه امکان ایفای نقش در عملیات بازپس گیری موصل از گروه داعش را فراهم می‌آورد.

اما اکنون به نظر می‌رسد که دو کشور به توافقی در این باره دست نیافته‌اند.

بن علی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه شنبه ۲۲ اکتبر سخنان مقام‌های عراقی را «تحریک کننده» توصیف کرد و گفت که آنگارا به حضور نظامی خود در عراق ادامه خواهد داد.

هشدار ایران در حالی است که علاوه بر حضور مستشاران نظامی ایرانی، شبه‌نظامیان شیعه حمایت شده از سوی تهران هم می‌خواهند در عملیات موصل شرکت کنند. این مساله هشدارهای سازمان‌های حقوق بشری و سیاستمداران عراقی را نسبت به احتمال نقض حقوق بشر توسط شبه‌نظامیان شیعه حشدالشعبی در پی داشت. سازمان عفو بین‌الملل هم در بیانیه‌ای شبه‌نظامیان حشد الشعبی را به شکنجه و اعدام بدون محاکمه برخی از فراریان از موصل به گمان ارتباطشان با داعش متهم کرد.

اردوغان نیز نسبت به آغاز جنگ فرقه‌ای در عراق در صورت ورود شبه‌نظامیان شیعه حشد الشعبی در عملیات موصل، هشدار داده است.