فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نخست‌وزیر ترکیه: به حضور نظامی خود در عراق ادامه می‌دهیم

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  بن علی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه شنبه ۲۲ اکتبر سخنان مقام‌های عراقی را «تحریک کننده» توصیف کرد و گفت که آنگارا به حضور نظامی خود در عراق ادامه خواهد داد.

  روابط آنکارا با دولت بغداد بر سر حضور نیروهای نظامی ترکیه در پایگاه بعشیقه برای آموزش هزاران تن از نیروهای پیشمرگه و داوطلبان عشایر سنی برای جنگ با داعش، پر تنش شده است.

  سخنان یلدریم می‌تواند باعث کاهش شانس دست‌یابی ترکیه و عراق به توافقی بر سر عملیات موصل شود.

  اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا جمعه گفته بود که آنکارا و بغداد به توافقی اولیه دست یافته‌اند که در نهایت، زمینه مشارکت ترکیه در عملیات آزاد سازی موصل از تصرف گروه داعش را فراهم می‌کند.

  به گزارش خبرگزاری آناتولی، یلدریم که در نشست حزب عدالت و توسعه حاکم در استان افیون سخن می‌گفت، اظهار داشت: «در روزهای اخیر، مقام‌های عراقی به ما هشدارهایی دادند، به آن‌ها توجه نمی‌کنیم، هیچ کس نمی‌تواند به ما بگوید نگران منطقه نباشید».

  او افزود: «سخنان مقام‌های عراقی تحریک کننده است، ترکیه در برابر تهدیدها کوتاه نمی‌آید و به حضور نظامی خود ادامه خواهد داد.»

  نخست‌وزیر ترکیه توضیح نداد که به کدام اظهارنظرهای مقام‌های عراقی اشاره می‌کند اما عراق به اقدام‌های نظامی ترکیه در خاک خود بدگمان است.

  یلدریم همچنین گفت که جنگجویان حمایت شده از سوی ترکیه، ۱۲۷۰ کیومتر از مناطق شمال سوریه را از حضور «نیروهای تروریست» پاکسازی کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران