فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شبه‌نظامیان حوثی و صالح آتش‌بس یمن را ۹۰۰ بار در ۲۴ ساعت اخیر نقض کردند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  توپخانه سعودی و نیروهای مرزبانی این کشور، جمعه ۲۱ اکتبر، به سمت محل تجمع کودتاگران یمن روربوی بخش الموسم در جازان، نشانه رفتند.

  این اقدام پس از آن صورت گرفت که شبه‌نظامیان حوثی و علی عبدالله صلح رئیس جمهوری مخلوع یمن، با نقض آتش‌بس برای نزدیک شدن به مرزهای سعودی تلاش کردند.

  به گزارش العربیه، فرماندهی ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن اعلام کرد که نقض آتش‌‌بس توسط حوثی‌ها و یارانشان در بیست‌وچهار ساعت اخیر، افزایش بزرگی داشت به گونه‌ای که شمار موارد نقض آتش‌بس در بخش جازان به ۱۲۴ رسید. این در حالی است که نقض آتش‌بس در بخش نجران به ۸۱ مورد رسید و مجموع موارد نقض آتش‌بس در یمن ۶۹۲ مورد بود؛ ۱۲۴ مورد در مارب، ۲۴ مورد در شبوه، ۲۶۵ مورد در تعز، ۴۴ مورد در ضالع، ۴۸ مورد در حجه، ۱۱۶ مورد در الجوف، ۲۵ مورد در صنعا، ۴۱ مورد در البیضا و ۵ مورد در عدن.

  شبه‌نظامیان از اسلحه مختلفی در نقض آتش‌بس استفاده کردند از جلمه پرتاب موشک، خمپاره و تیراندازی تک‌تیراندازها.

  نیروهای ائتلاف تاکید کردند که برپایه قاعده درگیری، به شلیک آتش‌ها پاسخ گفته بود. این در حالی است که نیروهای ائتلاف تمام تلاش خود را برای خویشتندرای در برابر این نقض‌ها به کار می‌بندند.

  مناطق مرزی شاهد پرتاب مواد منفجره‌ای بود که شهرها و روستاهای مجاور را هدف قرار داد در استان صامطه، خمپاره‌هایی به منطقه مسکونی الجرادلیه شلیک شد که به آسیب مادی املاک مردم انجامید. سعودی با شلیک آتش به سمت سکوهای پرتاب این خمپاره‌ها، پاسخ مستقیمی به این نقض آتش بس داد.

  از سویی منطقه الحرث هم مرز با جازان برای دومین روز پیاپی، شاهد نقض آتش‌بس در مناطق روربوی «جبل الدود» از سوی شبه‌نظامیان بود. در روز اول پرتاب خمپاره به این منطقه به زخمی شدن یک شهروند سعودی و دخترش انجامید.

  در منطقه الربوعه هم مرز با ظهران در جنوب سعودی، توپخانه این کشور یکی از تجمع‌های حوثی‌ها را هدف قرار داد. شبه‌نظامیان حمله‌ مستقیم نظامی را بدون توجه به آتش‌بس مورد توافق آغاز کرده بودند.
  در نجران هم شبه‌نظامیان اقدام به شلیک خمپاره به سمت مناطق کوهستانی کردند که به هیچ کس آسیبی نرساند.

  در تحولی دیگر عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی نقض آتش‌بس از سوی شبه‌نظامیان حوثی‌ را محکوم کرد.

  او در کنفرانس خبری مشترک با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا این سخنان را مطرح کرد.

  در این کنفرانس خبری کری از حوثی‌ها خواشت به آتش‌بس احترام بگذارند. او با الجیبر بر سر این‌که پاسخ به حملات حوثی‌ها حق سعودی است، هم نظر بود.
  این در حالی است که سرلشکر احمد عسیری مشاور وزیر دفاع سعودی حوثی‌ها را به پرتاب خمپاره به خاک سعودی متهم کرد. او تاکید کرد که ائتلاف به این آتش‌بارها پاسخ خواهد داد و حمله کنندگان به غیر نظامیان را مجازات خواهد کرد.

  در همین حال عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن تاکید کرد که دولت مشروع این کشور با وجود نقض‌های کودتاگران، به آتش‌بس پایبند است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران