فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سازمان ملل: رژیم اسد 3 بار از اسلحه شیمیایی علیه مخالفان استفاده کرده است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  شورای امنیت سازمان ملل متحد روز شنبه 22 اکتبر اعلام کرد، تحقیقات بین المللی تحت نظارت کارشناسان این شورا نشان می‌دهد که رژیم اسد 3 بار مناطق مسکونی مخالفان را با گاز سمی مورد حمله قرار داده است.

  شورای امنیت سازمان ملل متحد در چهارمین گزارش تحقیقاتی سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی تحت نظارت سازمان ملل که 13 ماه به طول انجامید، اعلام کرد، نیروهای رژیم اسد در تاریخ 16 مارس 2015 منطقه «قميناس» در استان ادلب را با گازهای سمی کشنده مورد هجوم قرار دادند.تحقیقات نشان داد که این حملات توسط نیروهای رژیم سوریه صورت گرفته است.

  کمیته تحقیقاتی شورای امنیت موسوم به تیم «ابزار تحقیقات مشترک»، در گزارش اولیه خود اعلام کرده که هیلکوپترهای نظامی رژیم سوریه دو شهر تلمنس و سرمین در استان ادلب در شمال غربی سوریه، را در آوریل 2014 و نیز در 16 مارس 2015 با گاز سمی مورد هجوم قرار دادند.

  در گزارش شورای امنیت سازمان ملل آمده است که گروه داعش نیز در تاریخ 21 اوت 2015 منطقه مارع در استان حلب واقع در شمال سوریه را با گاز خردل مورد هجوم قرار داده است.

  به گزارش اسوشیتد پرس، در این گزارش آمده است، در سه مورد دیگر در مناطق مختلف سوریه اسلحه شیمیایی بکار گرفته شده است اما کمیته سازمان ملل متحد می گوید در باره این سه مورد دیگر هنوز دلایل کافی و روشنی که ثابت کند کدام یک از طرف‌های درگیری مسئول این سه حمله شیمایی دیگر بوده در دست ندارد.

  کمیته تحقیقات تاکید کرد که برای رسیدن به طرف مسئول این حملات شیمیایی به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. این کمیته گفته است این سه مورد از طریق بمب‌های آتش زا که معمولا هلیکوپتر نظامی آن را پرتاب می کنند، استفاده شده و با توجه به اینکه مخالفان به هلیکوپتر دسترسی ندارند تنها رژیم اسد می تواند متهم بکاری گیری این اسلحه باشد.

  یکی از این حملات شیمایی در تاریخ 28 آوریل 2014 در منطقه کفر زیتا، واقع در استان حماه اتفاق افتاد.

  این در حالی است که روسیه نسبت به نتایج تخقیقات کمیته شورای امنیا با شک و تردید نگاه کرد.

  استفاده از گاز سمی «کلر» به عنوان یک سلاح شیمایی کشنده از سال 1997 ممنوع اعلام شده است. رژیم سوریه در سال 2013 با تهدید آمریکا مجبور شد به کنوانسیون منع اسلحه شیمیایی بپیوندد.

  گفتنی است استتشاق گاز کلر که دارای نوعی اسید هیدروکلریک است باعث سوزاندن و نابودی کامل ریه ها می شودو در نتیجه به خفقان منجر به مرگ انسان منتهی می شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران