.
.
.

یمن..نقض آتش بس از سوی کودتاچیان در اولین ساعات برقراری آن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه نظامیان کودتاگر در یمن، آتش بس اعلام شده در این کشور را تنها پس از گذشت چند دقیقه، در اکثر جبهه های تعز، نقض کردند.

شبه نظامیان حوثی و مخلوع صالح، با آتش باری بی رویه، مواضع ارتش ملی و نیروهای مقاومت را با انواع سلاح های سنگین و نیمه سنگین در جبهه های شرق، شمال و غرب تعز، بمباران کردند.

شبه نظامیان، همچنین روستاهای منطقه مقبنه در غرب تعز را با انواع سلاح ها، به شدت مورد حمله قرار دادند.

یک منبع نظامی در یمن اظهار داشت که کودتاچیان در همان لحظات اولیه برقراری آتش بس، مواضع ارتش و نیروهای مقاومت را در مناطق حسنات، الجحملیه، الدعوه، الزهراء، خیابان اربعین، عصیفره و الزنوج در شمال تعز مورد هدف قرار دادند.

شبه نظامیان کودتاگر همچنین مواضع ارتش در صرواح در غرب مأرب و در مناطق مختلف نَهم در شرق صنعا بمباران کردند.

آغاز آتش بس

فرماندهی نیروهای ائتلاف عربی، ساعت 11:59 به وقت محلی در نیمه شب چهارشنبه- پنج شنبه، برقراری آتش بس 72 ساعته را در یمن اعلام کرد.

فرماندهی ائتلاف در بیانیه ای که خبرگزاری رسمی سعودی «واس» آن را منتشر کرد گفته که به آتش بس اعلام شده، پایبند خواهد ماند اما در عین حال به بازرسی های هوایی، دریایی و نظارت بر تحرکات کودتاچیان ادامه خواهد داد.

فرماندهی ائتلاف عربی در بیانیه خود یادآور شد که ملک سلمان، با درخواست عبد ربه منصور هادی رئيس جمهور یمن برای برقراری آتش بس، موافقت کرده است.

در همین حال، سرلشکر احمد عسیری مشاور وزیر دفاع سعودی در گفتگو با العربیه اعلام کرد: «هر گونه تلاش برای نقض آتش بس در یمن را با قدرت پاسخ خواهیم داد.»