.
.
.

تشکیلاتی سری علیه داعش در موصل در انتظار زمان مناسب برای شورش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اهالی موصل که از این شهر گریخته‌اند می‌گویند که در شش ماه گذشته، گروه مقاومتی در برابر داعش در این شهر تشکیل شده که قصد دارد همزمان با نزدیک شدن نیروهای ارتش عراق و پیشمرگه‌های کرد به شهر، برای پایان دادن به تسلط این گروه بر موصل اقدام کنند.

با وجود این‌که همچنان تا مراحل پایانی عملیات موصل زمان باقی مانده، اما به نوشته روزنامه بریتانیایی گاردین، برخی گزارش‌ها می‌گوید هسته‌هایی در داخل شهر تشکیل شده که با دریافت کمک کافی قصد شورش علیه داعش را دارند.

گاردین، چهارشنبه ۱۹ اکتبر در گزارشی نوشت که دو مرد از یک خانواده که این هفته، خود را به ایست‌های بازرسی نیروهای پیشمرگه رساندند می‌گویند آموزش جنگ سری با داعش دیده‌اند.

آن‌ها افزودند که عشایر بخش‌هایی از شهر آماده آغاز عملیات خود علیه داعش هستند.

یکی از این دو مرد می‌گوید: «افرادی هستند که از ما حمایت می‌کنند، نمی‌توانیم درباره هویتشان سخن بگوییم، این کمک بزرگ نیست اما در حال صورت گرفتن است».

از نیمه‌های تابستان، شایعه‌هایی درباره قیام محلی علیه داعش منتشر شد و با نزدیک شدن عملیات آزادسازی موصل، بر شدت این شایعه‌ها افزوده شد.

با وجود این‌که تا کنون دلیل مستحکمی بر توان کافی مخالفان داعش در داخل موصل برای شکست این گروه یا برپا کردن شورش بزرگ وجود ندارد، اما برخی گفته‌ها نشان از بعد دیگری از جنگ دارد که به نظر می‌رسد آخرین راه برای هسته مقاومت کوچک داخل مناطق تحت تصرف داعش باشد؛ گروهی که بسیاری از پشتیبانی محلی را از دست داده است.

مردی دیگر به نام ابوجمیل که افسر سابق سازمان اطلاعات عراق است می‌گوید که عضو یکی از این هسته‌های مقاومت در برابر داعش بود اما پس از کشته شدن پدرش توسط این گروه و تعیین جایزه‌ای برای دستگیری‌اش، مجبور به ترک هسته شد.

او اکنون می‌گوید: «نمی‌گویم که تشکیلات ما بزرگ است، اما ما روش‌های آن‌ها را بررسی کردیم و مقابله به مثل خواهیم کرد، آن‌ها ما را در بسترهایمان می‌کشند و ما مقابله به مثل خواهیم کرد.. انتقامی میان ما هست و با آن‌ها تصیفه حساب خواهیم کرد».

سال ۲۰۰۷، انتقام محرک اساسی برای انقلابی علیه نسخه اولیه گروه داعش بود. آن هنگام عشایر استان الانبار علیه جهادی‌ها شورش کرده و پایگاه‌های آن‌ها را به کنترل خود در آوردند. ارتش آمریکا از این تحرک حمایت کرد و آرامش به بسیاری از مناطق عراق از جمله استان الانبار بازگشت.

از آن هنگام این تفکر به نمونه‌ای برای شورش علیه گروه‌های تندرو تبدیل شد. این طرح میان مسئولان عراقی و آمریکایی هم بحث شد. برخی مسئولان آمریکایی می‌گویند که یکی از بهترین راه‌ها برای از میان بردن گروه‌های تروریستی در مناطق شمالی عراق، دادن امکانات به عشایر موصل است به گونه‌ای که پس از جنگ به آن‌ها خودمختاری داده شود؛ گامی که به عقیده این مسئولان برای ایجاد وحدت در جامعه پس از شکست داعش ضروری است.

در داخل یکی از بزرگترین مراکز قرنطینه در اردوگاه دیبکا واقع در جنوب اربیل، بیش از ۲۰۰ مرد و پسر در انتظار بازرسی‌ها و بازجویی‌های مسئولان امنیتی کردستان برای اطمینان از عدم عضویتشان در داعش هستند. مسئولان کُرد می‌گویند که برخی از این افراد برای دادن اطلاعاتی درباره مواضع داعش و اعضای آن، بسیار اشتیاق از خود نشان می‌دهند.

یکی از مسئولان این اردوگاه می‌گوید: «همیشه نزد ما می‌آیند، برخی از آن‌ها برای بازجویی به اربیل فرستاده شده‌اند، اما اکثر آن‌ها مردمانی معمولی هستند که به دنبال زنگی بهتر می‌گردند».

مردی ۲۳ ساله با نام ابو جود می‌گوید: «عموهایم در طرح شورش علیه داعش مشارکت دارند، آن‌ها اعضای گروه مقاومتی سری هستند، سوگند می‌خورم که داعش هیچ دل رحمی ندارد، آن‌ها به راحتی سر می‌برند».

چهار روز از آغاز عملیات آزادسازی موصل می‌گذرد و شمار اهالی فراری از این شهر رو به فزونی است. اکنون بسیاری در انتظار آغاز شورش از داخل شهر موصل علیه داعش هستند.