.
.
.

ترکیه بیش از ۲۰ بار مواضع کُردهای حمایت شده از آمریکا را در سوریه بمباران کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنگنده‌های ترکیه، مواضع شبه‌نظامیان کُرد حمایت شده از سوی ایالات متحده آمریکا را در شمال سوریه، بیش از ۲۰ بار بمباران کردند.

این رویداد، اهداف متفاوت میان آمریکا و ترکیه، دو کشور عضو پیمان ناتو را در سوریه نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که شامگاه چهارشنبه ۱۹ اکتبر، جنگنده‌های ارتش ترکیه مواضع شبه‌نظامیان گروه ائتلاف سوریه دمکراتیک را در سه روستای واقع در شمال شرق حلب بمباران کردند. این روستاها پیشتر در تصرف شبه‌نظامیان داعش بود.

ارتش ترکیه تایید کرد که جنگنده‌هایش ۲۶ حمله هوایی در شمال سوریه انجام دادند و ۱۸ موضع «واحدهای حمایت خلق کُرد»، بخش بزرگ «ائتلاف سوریه دمکراتیک» را بمباران کردند و ۱۶۰ تا ۲۰۰ تن از شبه‌نظامیان این گروه را کشتند.

اما دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید که شمار کشته‌ها بسیار کمتر از این است و به ۱۱ تن می‌رسد در حالی که ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

اما مسئولانی کُرد در شمال سوریه می‌گویند که ده‌ها تن از شبه‌نظامیان «واحدهای حمایت از خلق کُرد» کشته شدند.

ایالات متحده آمریکا در جنگ علیه داعش، از «واحدهای حمایت خلق کُرد» پشتیبانی کرد؛ این مساله آنکارا را که «واحدهای حمایت خلق کُرد» را امتداد «حزب کارگران کردستان» ترکیه می‌داند خشمگین کرد.

حزب کارگران کردستان که بیش از سه دهه در جنگ مسلح با دولت ترکیه است، در این کشور و همچنین در آمریکا و اتحادیه اروپا، گروهی تروریست شناخته می‌شود.

ترکیه بیم آن دارد که «واحدهای حمایت خلق کُرد»، سه‌منطقه تحت کنترل خود در شمال سوریه را به هم متصل کرده و در منطقه بزرگ ایجاد شده، اعلام خودمختاری کنند. چنین رویدادی می‌تواند بر انگیزه استقلال طلبان کُرد ترکیه بیافزاید.

ارتش ترکیه می‌گوید که روز چهارشنبه ۵ خمپاره از منطقه عفرین واقع در کنترل «واحدهای حمایت خلق کُرد» در شمال سوریه به سمت استان حاتای ترکیه شلیک شد.