.
.
.

سومین روز عملیات موصل.. بیم از استفاده مواد شیمیایی توسط داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات آمریکایی گفته‌اند که ایالات متحده پیش‌بینی می‌کند، گروه داعش جهت دفع حملات نیروهای عراقی در موصل، سلاح شیمیایی ابتدایی به کار خواهد گرفت، هر چند که توانایی فنی عناصر این گروه در ساخت چنین سلاحی بسیار محدود است.

این منابع گفته‌اند که نیروهای آمریکایی ترکش‌های خمپارها را جهت انجام آزمایشات برای تشخیص احتمال استفاده از مواد شیمیایی در آنها، جمع‌آوری می‌کنند. داعش چند ماه پیش، گاز خردل علیه نیروهای عراقی به کار برد.

یک مقام دیگر گفته است که آمریکایی در پنجم اکتبر وجود گاز خردل را در ترکش خمپاره‌های داعش یافته‌اند. داعش با چنین خمپاره‌هایی، نیروهای محلی عراقی را هدف قرار داده بود.

گاز خردل زخم‌هایی بر روی پوست و در ریه ایجاد می‌کند، اما تاثیر آن چندان سخت نیست.

ادامه جنگ در روز سوم

با آغاز سومین روز جنگ علیه داعش، درگیری‌های موصل در تمامی محورها، ادامه دارد. ارتش عراق اعلام کرده که پس از تصرف منطقه الحمدانیه، به دروازه مرکزی شهر موصل نزدیک شده است.

آنچه که جنگ موصل را برای نیروهای عراقی سخت کرده است، وجود نزدیک به 1.5 میلیون غیرنظامی محاصره شده در این شهر است. بیم از آن می‌رود که داعش از آنها به عنوان سپرهای انسانی استفاده کند.

از سوی دیگر، فرماندهی نیروهای مبارزه با تروریسم اعلام کرد که ائتلاف برای حمله زمینی از منطقه برطله در شرق موصل آماده می‌شود.

فرمانده دستگاه مبارزه با تروریسم عراق تاکید کرد که عملیات بر اساس برنامه‌های از پیش تعیین شده در حال انجام است و نیروهای پیشمرگه، هیچ یک از عملیات خود را متوقف نکرده‌اند.

بر اساس این گزارش، نیروهای پیشمرگه با برخورداری از حمایت ائتلاف بین‌الملل و مشارکت فعال ترکیه، به تصرف روستاهای اطراف موصل ادامه می‌دهد.

از سوی دیگر، باراک اوباما نیز نسبت به شکست داعش در موصل تاکید کرده است. او از آمادگی برای مقابله با بحران پس از اخراج داعش از موصل خبر داد.