.
.
.

انفجار سد موصل.. نگرانی از اقدام دیوانه‌وار داعش در صورت شکست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با نزدیک شدن جنگ موصل به اوج خود، بار دیگر نگرانی‌ها از خطری که می‌تواند سد موصل از سوی یکی از طرف‌ها به ویژه داعش با آن روبرو شود، زنده شده است. به خصوص این‌که زیرساخت سد فرسوده است.

احمد یشیلتایبی سخنگوی امور خارجه ترکیه به شبکه «ان تی وی» این کشور گفت: «داعش ممکن است در صورت شکست، اقدام به منفجر کردن سد موصل کند و این اتفاق می‌تواند طی چند ساعت شهر موصل را غرق کند».

یشیلتایبی افزود: «حجم آب پشت سد موصل بالغ بر ۱۲ میلیارد متر مکعب است و می‌تواند طی ۴ ساعت، شهر موصل را غرق کند».

او ادامه داد که ارتفاع آبی که شهر را در این صورت فرا خواهد گرفت، به ۲۱ متر خواهد رسید و این یک فاجعه حقیقی است که می‌تواند ده‌ها هزار تن را بکشد و آواره کند.

او خاطرنشان کرد: «دولت ترکیه اعزام داوطلبان استان نینوا که خود آموزش داده، برای حمایت از سد موصل در برابر رسیدن شبه‌نظامیان داعش را به آن آغاز کرده است».

این نگرانی‌های اعلام شده توسط رسانه‌های ترکیه، یادآور هشدارهای دولت عراق به ساکنان مناطق محیط سد موصل در آغاز سال ۲۰۱۶ بود که از آن‌ها خواست تدابیر لازم را در برابر شکاف برداشتن برخی دیوارهای سد اتخاذ کنند.

تیم مهندسی ارتش آمریکا در سال ۲۰۰۶، سد موصل را «خطرناک‌ترین سد جهان» توصیف کرده و افزوده بود که انهدام سد می‌تواند بیش از ۵۰۰ هزار عراقی را بکشد و بیش از یک میلیون تن دیگر را فراری دهد.