.
.
.

ائتلاف بین‌الملل: از حشد الشعبی در جنگ موصل پشتیبانی نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام مسئول بلندپایه آمریکایی چهارشنبه ۱۹ اکتبر به خبرنگاران گفت ائتلافی که ایالات متحده آن را در جنگ علیه داعش رهبری می‌کند، از گروه‌های شبه‌نظامیان شیعه موسوم به حشدالشعبی که سعی می‌کنند در جنگ باز پس‌گیری شهر موصل عراق شرکت کنند، پشتیبانی نمی‌کند.

او افزود که تعیین نقش این گروه‌ها، بر عهده بغداد است.

حشد الشعبی شامگاه سه‌شنبه ۱۸ اکتبر اعلام کرده بود که از حمله ارتش عراق به مناطق غرب موصل، پشتیبانی خواهد کرد؛ مساله‌ای که نگرانی از روی دادن جنگی فرقه‌ای در این منطقه را زنده کرد.

این در حالی است که تعدادی از سازمان‌های مدافع حقوق بشر تا کنون بارها نسبت به مشارکت حشد الشعبی در عملیات مناطق دارای اکثریت سنی، هشدار داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژنرال گری فولیسکای فرمانده نیروهای زمینی وابسته به ائتلاف بین‌الملل در جنگ علیه داعش گفت:‌ «درباره نیروهای حشد الشعبی شیعه، ائتلاف تنها از نیروهای تحت فرماندهی و کنترل مستقیم سازمان‌های امنیتی عراق حمایت می‌کند و شبه‌نظامیان حشد الشعبی اینگونه نیستند. از این رو ما از آن‌ها حمایت نمی‌کنیم».

حشد الشعبی اعلام کرده است از نیروهای ارتش عراق که به سمت تلعفر واقع در ۵۵ کیلومتری غرب موصل حرکت می‌کنند، پشتیبانی می‌کنند.

فولیسکای از اظهار نظر درباره تلعفر خودداری کرد و گفت‌ «ما امروز بر موصل تمرکز می‌کنیم».

سازمان عفو بین‌الملل سه‌شنبه شبه‌نظامیان حشدالشعبی و نیروهای دولتی عراق را به آن‌‌چه «جنایت جنگی»‌ و انجام «حملات انتقامجویانه» علیه سنی‌های فراری از گروه داعش در موصل توصیف کرد، متهم کرد.