فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • «حاتم حماده» فرمانده معروف حزب الله لبنان در حلب کشته شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  منابع رسانه‌ای لبنان روز سه شنبه 18 اکتبر 2016 از کشته شدن «حاتم حماده» یکی از مهمترین فرماندهان میدانی حزب الله لبنان در حلب به دست انقلابیون سوریه خبر دادند.

  به گزارش روزنامه لبنانی «النهار» شامگاه دوشنبه «حماده» فرمانده برجسته حزب الله با تعدادی از فرماندهان نخبه این حزب در حین درگیری با گروههای مخالف سوری در منطقه معروف به منطقه مسکونی 1070 درحلب کشته شد.

  طبق گزارش النهار این فرمانده نظامی حزب الله از اهالی «القماطیه» استان عالیه است، و به «الحاج علا 125» معروف است او یکی از نزدیکترین دستیاران نظامی نزدیک و در واقع جانشین مصطفی بدر الدین است

  مصطفی بدر الدین، متهم به قتل رفیق الحریری نخست وزیر اسبق لبنان و یکی از عوامل حمله به مقر سفارت آمریکا در این کشور در اوائل دهه هشتاد میلادی است که او نیز اخیرا در سوریه کشته شد.

  حماده همچنین یکی از چهره‌های نظامی مخفی و کم ظهور حزب و از نزدیکان فرمانده نظامی، معروف به «علا البوسنئ» است. وی نقش اساسی در جنگ داخلی سوریه ایفا می کرد و در درگیرهای مناطق قلمون در اطراف دمشق و دیگر جبهه‌ها نقشی مهم ایفا می کرد تا جایی که به عنوان معاون اول مسئول «اداره امور جهادی» حزب الله لبنان تعیین شد.

  اطلاعات به دست آمده حاکی از آن است که حاتم حماده به همراه فرمانده دیگری به نام «ساجد کفرملکی» به وسیله یک بمب کارگذاری شده توسط گروه های مسلح سوری مخالف اسد کشته شد.

  بر اساس این گزارش، «ساجد کفرملکی» در این انفجار زخمی شده است اما حاتم حماده در جا کشته شد.

  از سوی دیگر منابع حزب الله لبنان در تسلیت های خود ضمن تمجید از حماده گفتند که او طی 4 سال در گیری در سوریه در درگیرهای القصیر، الضبعه، یبرود، ورنکوس، قاره، فلیطه، دیر عطیه، معلولا، الزبدانی، تدمر، القلمون، الراموسه، الکلیه الحربیه، الحاضر، بیانون، نبل الزهراء و ماموریتهای امنیتی زیادی شرکت داشته است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران