.
.
.

نخست وزیر عراق آغاز عملیات آزادسازی موصل از داعش را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی نخست وزیر عراق بامداد روز دوشنبه 17 اکتبر 2016 رسما آغاز عملیات آزادسازی موصل از سیطره گروه دولت اسلامی «داعش» را اعلام کرد.

با آغاز عملیات نیروهای عراق و ائتلاف بین المللی خبرهای ضد و نقیضی از عقب نشینی داعش از منطقه شرق موصل به مناطق غربی گزارش شده است.

حیدر العبادی که با تعدادی از فرماندهان عالی رتبه ارتش عراق از تلویزیون رسمی این کشور فرمان آغاز عملیات آزادسازی موصل را اعلام کرد، خطاب به اهالی موصل گفت:«ساعت انتظار پایان یافت و عملیات آزادسازی موصل آغاز شد، من به شما وعده می دهم که شما را از جنایت و ترور داعش رها خواهیم کرد».

العبادی در پیام خود تاکید کرد که تنها نیروهای ارتش و پلیس ملی عراق وارد این شهر خواهند شد.

نخست وزیر عراق، اهالی موصل را به همکاری با نیروهای امنیتی و همزیستی مسالمت آمیز با تمام مولفه‌ها و طوایف پس از آزادی این شهر فراخواند.

حیدر العبادی در این پیام تلویزیونی که لباس نظامی بر تن داشته و شماری از فرماندهان نظامی در داخل مقر عملیات مشترک همراه وی بودند، خطاب به اهالی موصل گفت:« مردم عزیز عراق و اهالی نینوا ساعت آزادی فرا رسید و لحظه پیروزی بزرگ با عزم و اراده عراقی ها نزدیک شده است و من امروز آغاز عملیات آزادسازی استان نینوا را اعلام می کنم».

وی افزود: خرابی های داعش را آباد خواهیم کرد و ثبات و زندگی را به موصل بازمی گردانیم. دیری نخواهد پایید که برای برافراشتن پرچم عراق در مرکز موصل بین شما خواهیم بود.

العبادی گفت: دو سال پیش از این داعش در آستانه بغداد قرار گرفته بود و امروز ما در آستانه موصل برای آزادی این شهر هستیم و با پیروزی های حقیقی بر روی زمین داعش را شکست داده ایم. ما شعار آزادی عراق در سال 2016 را مطرح کردیم و محقق شد و گفتیم که داعش در عراق جایی ندارد و این امر هم در آستانه تحقق است.

واشینگتن: آغاز عملیات آزادسازی موصل لحظه‌ای سرنوشت ساز است

در همیم حال آشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا با استقبال از آغاز عملیات آزاد سازی موصل گفت:عملیاتی که برای بازپسگیری موصل آغاز شده «لحظه‌ای سرنوشت ساز» در جنگ علیه داعش است.

آشتون افزود:«این لحظه سرنوشت ساز ما را بر آن می دارد که داعش را برای همیشه شکست دهیم ».

وزیر دفاع آمریکا گفت :«ما اطمینان داریم که شرکای عراقی ما دشمن مشترک ما را شکست داده و موصل و بقیه خاک عراق را از وحشی‌گری و خصومت داعش آزاد خواهند کرد».

مک‌گورگ، فرستاده باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در ائتلاف بین المللی ضد داعش نیز با استقبال از شروع عملیات بازپس‌گیری موصل در صفحه توییتر خود نوشت:«ما به حمایت خود از این عملیات تاریخی افتخار می کنیم و برای نیروهای داوطلب نینوا، نیروهای عراقی و پیشمرگ‌ها آرزوی موفقیت داریم».

آنتونی بلینکن، معاون جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز همصدا با دیگر مقام های نظامی این کشور از آغاز عملیات موصل استقبال کرد.

ابراز نگرانی سازمان ملل متحد

سازمان ملل نیز نسبت به افزایش موج آوارگان موصل و سرنوشت 1.5 میلیون شهروند در موصل ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری تلویزیون العربیه، استفن اوبراین، معاون بان کی مون در امور بشردوستانه و امدادرسانی سازمان ملل گفته است:«نسبت به سرنوشت یک و نیم میلیون شهروند در موصل نگرانیم و می‌ترسیم تحت تاثیر عملیات قرار بگیرند و خسارت ببینند».

اوبراین افزود:«خانواده‌ها در معرض خطر شدیدند و احتمال دارد قربانی تیراندازی متقابل قرار بگیرند».

گزارشگر العربیه در منطقه عملیات خبر داد که ارتش عراق با توپخانه و موشک مواضع داعش را در اطراف موصول مورد هدف قرار داد.

در همین حال یکی از فرماندهان پیشمرگه های کردستان عراق نیز گفته است که ارتش ترکیه نیز از شب گذشته مواضع داعش را با توپخانه مورد هدف قرار داده است.

به گفته این فرمانده را ارتش ترکیه هنوز هم به گلوله باران مواضع داعش ادامه می دهد.