.
.
.

بارزانی: با پیشروی‌ نیروهای پیشمرگه در شرق موصل مرحله اول عملیات پایان یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که مرحله نخست عملیات آزادسازی موصل از تصرف شبه‌نظامیان گروه داعش به پایان رسید.

به گفته بارزانی که بعد از ظهر دوشنبه ۱۷ اکتبر در یک کنفرانس خبری در منطقه خازر در شرق موصل ایراد شد، بارزانی گفت که مرحله نخست عملیات موصل با به کنترل در آمدن ۲۰۰ کیلومترمربع از مناطق تحت تصرف داعش توسط نیروهای پیشمرگه پایان یافت.

او ابراز کرد که جنگ موصل در نزدیک‌ترین زمان ممکن طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، پایان یابد.

بارزانی خاطرنشان کرد که برای نخستین بار در تاریخ نیروهای پیشمرگه در کنار نیروهای عراقی در حال نبرد هستند و این تجربه‌ای مهم برای همکاری در آینده است.

رئیس اقلیم کردستان عراق به مردم موصل اطمینان داد که نیروهای مشترک عراقی، تمام تلاش خود را برای آسیب نرسیدن به غیرنظامیان به کار خواهند بست.

سخنان بارزانی چند ساعت پیش از پیشروی نیروهای پیشمرگه در محور خازر ایراد شده است. آن‌ها موفق شدند هفت روستا در شرق موصل را به کنترل خود در آوردند. بدین ترتیب هم‌اکنون نیروهای پیشمرگه مناطق وسیعی در دشت نینوا را کنترل می‌کنند.

از سویی توپخانه نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان عراق با پشتیبانی کارشناسان آمریکایی،به بمباران توپخانه‌ای مواضع داعش در کوهستان زردک ادامه می‌دهند.

از سویی خبرگزاری آناتولی به نقل از منابعی در نیروهای پیشمرگه از کشته شدن پنج‌ تن از نیروهای نظای کُرد و زخمی شدن ۱۰ تن دیگر در انفجار خودرویی بمب‌گذاری شده توسط شبه‌نظامیان داعش خبر داد.

در همین راستا نیروهای پیشمرگه اعلام کردند که موفق به خنثی کردن پنج خودروی بمب‌گذاری شده در محور خازر شدند و به پیشروی خود به چهارراه الحمدانیه واقع در هفت کیلومتری موصل ادامه دادند.

بدین ترتیب مرحله نخست جنگ موصل با رسیدن نیروهای پیشمرگه به محور خازر پایان می‌یابد و پس از آن ارتش عراق به سمت شهرک‌های برطلع، بعشیقه و الحمدانیه حرکت می‌کند.

این در حالی است که درگیری نیروهای عراقی به شبه‌نظامیان داعش در جنوب موصل در محور قیاره ادامه دارد.

در همین حال جنگنده‌های ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا به بمباران مواضع داعش در دو طرف شهر موصل ادامه می‌دهند.

خبرگزاری اعماق ارگان داعش گزارش داد که جنگنده‌های ائتلاف بین‌الملل، پل الحریه واقع بر روی رودخانه دجله را منهدم کردند. این پل مناطق شرق و غرب موصل را به یکدیگر مرتبط می‌کند.